Czym jest Wielkanocny Pająk? Powrót do zapomnianej tradycji
Wielkanoc na polskiej wsi od dawna była czasem bogatym w obrzędy i dekoracje, dorównując popularnością ozdobom bożonarodzeniowym. Obok pisanek i świątecznych koszyczków, wielkanocny pająk jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wystroju. W przeciwieństwie do nieprzyjemnych skojarzeń z owadami, ludowe pająki to przestrzenne, barwne konstrukcje, tradycyjnie zawieszane pod sufitem w wielu wiejskich domach. Ich forma nawiązuje do dworskich i kościelnych żyrandoli, a tradycja ich tworzenia może być nawet starsza niż popularne wycinanki.
Jak powstaje tradycyjny Pająk Wielkanocny?
Do stworzenia klasycznego pająka potrzebne są wprawne ręce, barwna bibułka, kolorowy papier i koniecznie suszona na strychu słoma. Najlepsza jest słoma żytnia z osobnego ścięcia, niedojrzała i suszona. Potrzebne jest dwanaście równej długości słomek, gruba igła i bawełniany kordonek. Konstrukcja zaczyna się od nanizania i związania czterech słomek w kwadrat, a następnie dodawane są kolejne, tworząc przestrzenny szkielet. Do jednego dużego szkieletu zawiesza się mniejsze, z których zwisają kolorowe ozdoby z bibuły i papieru. Jednak pająki mogą przybierać różne formy. Oprócz konstrukcji piramidalnych, robiono także te przypominające krynoliny z wiklinowymi obręczami i słomkowymi girlandami. Popularne są także kuliste pająki zwane sowami, a za najtrudniejsze i najpiękniejsze uważa się pająki krystaliczne ze słomy.
Tak wygląda Pająk Wielkanocny z Bliżyna
Fenomen Pająka z Bliżyna. Największy w Polsce?
Wyróżniający się rozmiarem pająk z Bliżyna to nie tylko imponująca dekoracja, ale także symbol lokalnej społeczności i pielęgnowania tradycji. Jak głoszą wieści, każdy, kto stanie pod tym wyjątkowym pająkiem, doświadczy mnóstwo szczęścia w tym roku! Montaż tej niesamowitej ozdoby zakończył się niedawno, a już teraz w pełnym słońcu prezentuje się olśniewająco.
Największy w Polsce Wielkanocny Pająk ludowy zawisł przed Gminny Ośrodek Kultury w Bliżynie!To efekt współpracy fantastycznej bliżyńskiej młodzieży: Marii, Zosi, Tosi, Zuzi, Olafa, Filipa i Mikołajka i naszego animatora kultury - Radka, który objął projekt opieką artystyczną - czytamy na fanpage Gminnego Ośrodka Kultury w Bliżynie. Ludowy pająk to tradycyjna ozdoba ludowa wieszana pod sufitem w okresie Wielkanocy. Dawniej pełniła funkcję dekoracyjną i symboliczną – była znakiem pomyślności, urodzaju i ochrony domu przed złem. Zachęcamy do zobaczenia naszego pająka na żywo, podobno każdy kto pod nim stanie w tym roku doświadczy mnóstwo szczęścia!
Odwiedź Bliżyn i zobacz Pająka na własne oczy!
Nie przegap okazji, by zobaczyć największego w Polsce Wielkanocnego Pająka ludowego! Przekonaj się, jak fascynująca może być ta wciąż żywa tradycja. Może wizyta w Bliżynie zainspiruje Cię do stworzenia własnej, unikatowej ozdoby na Wielkanoc?
źródło. Gminny Ośrodek Kultury w Bliżynie, www. Gospodyni pl, Muzeum Wsi Radomskie w Radomiu