Radomskie „Okno Życia”prowadzone przez Caritas Diecezji Radomskiej

i

Autor: Caritas Diecezji Radomskiej Radomskie „Okno Życia”prowadzone przez Caritas Diecezji Radomskiej

„OKNO ŻYCIA” przy Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, dzień przed Wigilią

2020-12-22 15:59

Okno życia to specjalne miejsce, w którym rodzice mogą umieścić swoje nowo narodzone dzieci w przekonaniu, że otrzymają one niezbędną pomoc. Okno powstanie dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Starachowicach i Caritas Diecezji Radomskiej. Starachowickie OKNO ŻYCIA zostanie otwarte już jutro 23.12. Przeczytajcie, na czym polega funkcjonowanie okna życia.

„Okno Życia” to miejsce, w którym matka może anonimowo pozostawić swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Gdy dziecko pojawi się w oknie, siostry wzywają pogotowie; dziecko jest badane i trafia do szpitala. O pozostawionym dziecku informowany jest też ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadamia o tym sąd, prosząc jednocześnie o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka i nadanie mu tożsamości. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Po 6 tygodniach następuje rozprawa i dziecko trafia do rodziny.

Celem Okna życia jest:

  • Stworzenie miejsca, w którym matka po urodzeniu dziecka w sposób anonimowy może je pozostawić, dając mu tym samym szansę do życia,
  • Przyczynienie się do radości i szczęścia rodzin adopcyjnych gotowych do przyjęcia dziecka,
  • Uświadomienie faktu, że każdy ma prawo do życia,
  • Zwrócenie szczególnej uwagi na problem dzieci porzuconych na ulicy lub w śmietnikach.
Okno życia w Toruniu

i

Autor: Wikimedia Commons Okno życia w Toruniu

Pierwsze okno życia powstało już w 1198 roku w Rzymie przy Kościele Santo Spirito in Sassia. Miało stanowić rodzaj pomocy dla samotnych matek, którym w XII wieku było szczególnie ciężko. Kobiety - bez pieniędzy, pracy, ojca dziecka - z rozpaczy wrzucały swoje dzieci do płynącego przez miasto Tybru. Dzięki pomysłowi kościoła życie noworodków było ratowane. Okno działa do dzisiaj, a idea rozszerzyła się - na razie po Europie.

Rodzice nie muszą się obawiać, że takie pozostawienie dziecka będzie miało dla nich prawne konsekwencje lub że ktoś ich na tym "przyłapie" - podstawowym wyróżnikiem okien życia jest fakt, że są anonimowe. Dzięki temu więcej rodziców decyduje się w nich zostawić swoje dzieci - anonimowi czują się bardziej bezpieczni niż gdyby musieli tłumaczyć powody swojej decyzji.

Co się dzieje z dzieckiem, które trafi do okna życia?

Po tym, gdy dziecko zostanie już wyjęte z okna życia, trafia ono na kompleksowe badania, mające określić stan jego zdrowia. Następnie maluch trafia do pogotowia rodzinnego i rozpoczyna się procedura nadania mu tożsamości. Wszystkie procesy w urzędach i sądzie rodzinnym przebiegają bardzo szybko. Dzięki temu dzieci często nie muszą długo czekać na swoich adopcyjnych rodziców.

Dziecko umieszczone przez rodzica w oknie życia ma szansę nie tylko na przeżycie, ale i dorastanie w rodzinie, która otoczy je troską. Tego typu inicjatywy powstały jako alternatywa dla takich praktyk jak wyrzucanie niechcianych noworodków na śmietnik czy pozostawianie ich u progu czyichś drzwi.

Polacy o świętach w pandemii. Maseczki przy wigilijnym stole?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]