Naukowcy i astronomowie nie są do końca zgodni, w którym roku - 1226 czy 1233 - miała miejsce ostatnia koniunkcja planet Układu Słonecznego - Jowisza i Saturna. Ostatni raz takie zjawisko miało miejsce około 800 lat temu. Gwiazdę betlejemską na niebie będziemy mogli obserwować do 25 grudnia. Następna taka okazja może się zdarzyć za 400 lat.
Koniunkcja nad Stykowem. Planety są tak blisko siebie! - napisał na portalu społecznościowym Mariusz Zawłocki. Miejsce w którym zostało zrobione zdjęcie to jeden z dwóch punktów widokowych na ul. Widok w Rudzie.
Gwiazda Betlejemska 2020. Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna.
W rzeczywistości Gwiazda Betlejemska nie jest nawet gwiazdą, a astronomicznym zjawiskiem powstałym na skutek wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna, czyli dwóch największych planet Układu Słonecznego. Astronomowie nazywają to zjawisko Gwiazdą Betlejemską, bo przypada ono 21 grudnia, a więc tuż przed Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia. W ten sposób nawiązuje ono do biblijnej gwiazdy, która doprowadziła mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa.