Spis treści
- Ostrowiec Świętokrzyski
- Klimatyczna ulica w Świętokrzyskiem. Najwęższa w Ostrowcu
- Historia ulicy "Wąskiej". Wspomnienia
- Ulica "Wąska" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zdjęcia
- Najwęższa ulica w Ostrowcu Świętokrzyskim
- Klimatyczna i urokliwa. Wyjątkowe miejsce w Ostrowcu
- Rys historyczny. Ostrowiec Świętokrzyski
Ostrowiec Świętokrzyski
Ostrowiec Świętokrzyski to miasto w województwie świętokrzyskim. Położony jest nad rzeka Kamienną, do której uchodzą tu rzeki: Szewnianka, Modła i Struga Denkowska. Jego północna część znajduje się na Przedgórzu Iłżeckim, a południowa na skraju Wyżyny Opatowskiej. Kilkanaście kilometrów na południowy zachód od miasta rozpościera się Pasmo Jeleniowskie, Gór Świętokrzyskich.
Klimatyczna ulica w Świętokrzyskiem. Najwęższa w Ostrowcu
Urokliwa, dawniej tętniąca życiem dziś nieco zapomniana ulica Kościelna w Ostrowcu Świętokrzyskim, przez mieszkańców nazywana ulicą "Wąska" to miejsce urokliwe i klimatyczne. Ta najwęższa ulica w Ostrowcu Świętokrzyskim, ma zaledwie 3 metry szerokości. W latach 60. i 70. tętniła życiem i była "oknem na świat".
Historia ulicy "Wąskiej". Wspomnienia
Kiedy byłam dzieckiem "Wąska" uliczka łączyła dolną część miasta z górną. Życie w Ostrowcu związane było z istnieniem huty. Hutnicy wracając z pracy przez Aleję 1 Maja (dziś Aleja 3 Maja), aby dostać się do górnej części przechodzili przez "Wąską" uliczkę - opowiada nam mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego, Urszula Żelaszczyk. Na "Wąskiej" było bardzo dużo sklepów, każdy zatrzymywał się aby coś kupić, posłuchać muzyki. Sklepy miały specyficzny klimat np. słynny sklep "Pszczółka" ze słodkościami, którego zapach pamiętam do dziś. To były inne czasy. Ludzie chodzili na piechotę, dziś każdy korzysta z auta omijając "Wąską". Życie zamarło. To miejsce miało wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców Ostrowca. Dlatego wielu z nas z sentymentem wraca do wspomnień o "Wąskiej" uliczce - mówi Pani Urszula. Dla mnie miała i ma magiczny klimat. Często robię tutaj zdjęcia, nie da się tędy przejść obojętnie, zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowym, kiedy oświetlona tworzy prawdziwą magię.
Ulica "Wąska" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zdjęcia
Najwęższa ulica w Ostrowcu Świętokrzyskim
Kiedyś to było centrum handlowe i usług. Można było tutaj kupić dosłownie wszystko - płyty dźwiękowe, słodycze, modne ubrania. W sklepie państwa Komornickich z pocztówek dźwiękowych rozbrzmiewały przeboje - wspomina Urszula Żelaszczyk, mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego. W sklepie "Maggi" można było kupić przyprawy, gumy do żucia, naboje do syfonów. Był sklep jubiler i zegar z bujającą się na huśtawce dziewczynką. Przy "Wąskiej" uliczce stał saturator. To wszystko tworzyło klimat tego miejsca za którym tęsknią starsi ostrowczanie. Dziś tylko z sentymentem można wspominać te czasy. Może warto przywrócić urok tego miejsca?- pyta Pani Urszula.
Klimatyczna i urokliwa. Wyjątkowe miejsce w Ostrowcu
Kielce mają swoją „Sienkiewkę”, Łódź – Piotrkowską, a Ostrowiec Świętokrzyski mógłby słynąć ze swojej „Wąskiej uliczki” - czytamy na portalu "naostro.info.pl".
Takie wąskie uliczki, jak ta ostrowiecka, dodają uroku miastom i spacerującym często pozwalają poczuć się jak w innym świecie. Do dziś uliczka "Wąska" w Ostrowcu jest magicznym i pełnym uroku miejscem. Szczególnie wyjątkowo wygląda w okresie przedświątecznym, oświetlona i udekorowana światełkami. Jeśli wybierzecie się do Ostrowca Świętokrzyskiego polecamy spacer jedną z najwęższych uliczek regionu świętokrzyskiego.
Rys historyczny. Ostrowiec Świętokrzyski
Najstarsze udokumentowane ślady stałego osadnictwa pochodzą z epoki kamienia (ok. 4 tys. lat p.n.e.). Wtedy to na tereny dzisiejszego Ostrowca przywędrowały naddunajskie plemiona koczownicze – ludy kultur: lendzielskiej, pucharów lejkowatych i amfor kulistych. Pozyskiwany w kopalniach na terenie Przedgórza Iłżeckiego krzemień posłużył osadnikom do wyrobu narzędzi. Najlepiej zachowane stanowisko kopalniane to Rezerwat Archeologiczny „Krzemionki” w Krzemionkach Opatowskich. Najdawniejsze wzmianki o terenach wchodzących w skład dzisiejszego miasta sięgają XIV w., a o wsi Ostrów, która dała początek miastu Ostrowiec pochodzą z XIV w. Wieś położona była na prawym brzegu rzeki Kamiennej.