Nowa Słupia

i

Autor: facebook.com/ Korona Kielce Nowa Słupia

Ciekawostka

Pamiętacie jeszcze? Te świętokrzyskie miasta nie tak dawno były wioskami

2025-01-13 7:30

Miejscowości, które były wioskami, a stały się miastami w Świętokrzyskiem przybywa. Mowa tu m.in. o takich miejscach jak Nowa Słupia, Pierzchnica czy Sobków. Dziś zaglądamy do 5 takich wiosek, które odzyskały prawa miejskiei. Warto wybrać się tam choć raz w życiu!

Spis treści

  1. Lista miast w województwie świętokrzyskim wzrasta
  2. Numer 1. Opatowiec
  3. Zdjęcia. Opatowiec najmniejsze miasto w Polsce
  4. Numer 2. Pierzchnica
  5. Zdjęcia. Piwniczna Góra w Pierzchnicy
  6. Numer 3. Szydłów
  7. Zdjęcia. Szydłów. Polskie Carcassonne
  8. Numer 4. Sobków
  9. Zdjęcia. Sobków dawniej i dziś
  10. Numer 5. Nowa Słupia
  11. Zdjęcie. Nowa Słupia

Lista miast w województwie świętokrzyskim wzrasta

W województwie świętokrzyskim znajduje się 50 miast o łącznej populacji 528 199 osób, co stanowi ok. 44,83% całej ludności województwa. Z początkiem 2025 roku do tej listy dołączył Sobków, wioska która ponownie odzyskała prawa miejskie.

Takich miejscowości jak Sobków, które w ostatnich latach stały się ponownie miastami jest wiele w województwie świętokrzyskim. Są to m.in. Pierzchnica, Opatowiec czy Nowa Słupia. Dziś zaglądamy do 5 z nich i przypominamy ich historię.

Numer 1. Opatowiec

Opatowiec – (pow. kazimierski) prawa miejskie w 1271 roku otrzymał od księcia Bolesława Wstydliwego. Był miastem benedyktynów tynieckich w województwie sandomierskim. Położenie miasta na szlaku ze Śląska na Ruś Kijowską i w pobliżu przeprawy przez Wisłę, sprzyjało szybkiemu rozwojowi handlu. W Opatowcu znajduje się podominikański kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła wzniesiony pod koniec XV w., dwie barokowe figury z XVIII wieku oraz cmentarz wojenny z I wojny światowej. Prawa miejskie stracił w 1869 roku.

Opatowiec prawa miejskie odzyskał ponownie w 2019 roku.

Zdjęcia. Opatowiec najmniejsze miasto w Polsce

Numer 2. Pierzchnica

Pierzchnica – (pow. kielecki) była miastem od drugiej połowy XIV wieku. Do rejestru zabytków wpisany został układ przestrzenny miejscowości, zespół kościoła parafialnego, a także szereg piwnic, w których chowano wartościowe obrazy, figury i złoto, które było na wyposażeniu bogatych mieszkańców tej okolicy. Stanowiły one także schrony w czasie wojen szwedzkich. Chroniła się tam również ludność Pierzchnicy podczas dwóch wojen światowych.

Pierzchnica prawa miejskie odzyskała ponownie w 2019 roku.

Zdjęcia. Piwniczna Góra w Pierzchnicy

Numer 3. Szydłów

Szydłów – (pow. staszowski) był miastem od 1329. Bogata przeszłość i historia tego miasta pozostawiła po sobie znakomite dziedzictwo architektonicznie. W Szydłowie znajduje się wiele zabytków, głównie z XIV i XVI wieku. Zachowany jest także średniowieczny układ miejski co czyni z miasteczka prawdziwą perłę na turystycznej mapie Polski. Bardzo duże znaczenie w Szydłowie odgrywa sadownictwo, które jest głównym źródłem utrzymania wielu jego mieszkańców.

Szydłów prawa miejskie uzyskał ponownie w 2019 roku.

Zdjęcia. Szydłów. Polskie Carcassonne

Numer 4. Sobków

Sobków to osada położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Sobków. W latach 1563–1869 posiadał prawa miejskie. 1 stycznia 2025 ponownie odzyskał status miasta.

Zdjęcia. Sobków dawniej i dziś

Starachowice Radio ESKA Google News
Autor:

Numer 5. Nowa Słupia

Nowa Słupia – (pow. kielecki) była miastem od 1351 do 1869 roku. Rozwój miasta, podobnie jak dziś, związany był głównie z obsługą ruchu pątniczego na Święty Krzyż. Współcześnie Nowa Słupia jest ośrodkiem turystycznym w Górach Świętokrzyskich. W miejscowości co roku odbywa się festyn archeologiczny Dymarki Świętokrzyskie, na którym prezentowane są m.in. starożytne metody wytopu żelaza. Prawa miejskie utraciła w 1869 roku, odzyskała w 2019 roku.

źródło.Wikipedia. www.swietokrzyskie.pro

Zdjęcie. Nowa Słupia

Nowa Słupia

i

Autor: facebook.com/ Korona Kielce Nowa Słupia
Jak dobrze znasz Świętokrzyskie? Rozpoznaj miejscowośc po nazwie powiatu
Pytanie 1 z 13
Która miejscowość znajduje się w powiecie buskim?