Wierzbnickie meżaliany” Starachowice 12.06.

i

Autor: Małgorzata Zatorska "Wierzbnickie meżaliany” Starachowice 12.06.

"Wierzbnickie meżaliany”

Piękne widowisko na starachowickim Rynku. "Wierzbnickie meżaliany”

2024-06-14 8:04

Wczoraj (12.06) na starachowickim Rynku wystawiono „Wierzbnickie meżaliany”, spektakl o życiu społeczności żydowskiej i polskiej, w przedwojennym Wierzbniku, dziś osiedlu Starachowic. Sztuka została wyreżyserowana przez terapeutów Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach Dorotę Zając oraz Wiesława Pożogę.

„Wierzbnickie meżaliany” na starachowickim Rynku

Spektakl „Wierzbnickie meżaliany” został podzielony na trzy akty. Pierwszy odbył się w październiku, drugi w kwietniu, natomiast trzeci akt inscenizacji odbył się 12.06. Wszystkie odsłony, z wyjątkową oprawą wystawiane są na starachowickim Rynku z udziałem publiczności. Widowisko zostało wyreżyserowane przez terapeutów ŚDS Dorotę Zając i Wiesława Pożogę specjalnie na obchody 400-lecia miasta, stroje do tego spektaklu uszyli podopieczni pod okiem Iwony Jasztal.

Sztuka ,,Wierzbnickie meżaliany” opowiedziała o trudnej miłości Polki Anny oraz Dawida, chłopca pochodzącego z rodziny żydowskiej. W okresie przedwojennym miłość pomiędzy Polką a Żydem uchodziły bowiem za mezalians. Młodzi poznają się na żydowsko – chłopskim targu i zakochują się w sobie. Po licznych trudnościach i przeszkodach rodziny obojga zgadzają się na ich ślub.

Wierzbnickie meżaliany” zostały przygotowane przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy - mówiła kierownik ŚDS, Małgorzata Kiepas. - Ukazana zostanie zakazana miłość, wtedy mezalians w Wierzbniku, z udziałem polskiej dziewczyny i żydowskiego chłopaka. Opowiemy, jak do niej doszło i jak się potoczyła ich historia.

Teatr sceniczno - uliczny Wierzbnickie meżaliany

Partnerami wydarzenia byli: Fundacja Nasze Zdrowie, Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP, Państwowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach, Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku, Grupa Rekonstrukcyjna z Iłży.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Test wiedzy o Starachowicach 2024

Pytanie 1 z 13
Powierzchnia miasta liczy blisko 32 km kwadratowe. Jaką część tego obszaru zajmują zabudowania i tereny zurbanizowane?