Eksponaty te od kilku lat ulokowane są w ważnych miejscach naszego miasta (przy wjeździe od strony Wąchocka, Ostrowca, Tychowa, w pobliżu PWiK, Centrum Handlowego Galardia, przy wiadukcie i ul. Radomskiej).
Wasz spacer rozpocznijcie od Stara 1142 wywrotki - skwer na skrzyżowaniu ulic Radomskiej i Kieleckiej. Następny przystanek to Star 266 wojskowy obok ronda L. Kaczyńskiego (koło Parku Kultury) - czytamy na fanpage Parku.
Następnie Star 660 wojskowy przy ul. Radomskiej (obok Urzędu Miasta). Potem Star 660 żuraw u zbiegu ul. Szkolnej i Iglastej (koło PWiK). Kolejny eksponat: Star 28 dźwig obok ronda Z. Rafalskiego (koło Centrum Handlowego Galardia). I na zakończenie zachęcamy Was do odwiedzenia ostatniego eksponatu - Stara 25 strażacki, Osiedle Michałów, ul. Ostrowiecka. Choć znajduje się dosyć daleko jest wart zobaczenia – jest przepiękny!
Ciekawostki:
- STARY to samochody z powodzeniem używane po dziś dzień zarówno w wojsku czy przy pracach rolniczych - Stara 266 uznaje się za najlepszy samochód pod względem konstrukcyjnym i wytrzymałościowym,
- STAR 266 w 1988 roku wziął udział w rajdzie Paryż – Dakar w 1988 roku!,
- na terenie Muzeum Przyrody i Techniki czyli popularnie nazywanym Wielkim Piecu znajduje się replika Papamobile, którym papież Jan Paweł II poruszał się podczas pielgrzymek po Polsce.
Starachowickie Zakłady powstały w 1948 roku jako przedsiębiorstwo państwowe, na bazie istniejących już Zakładów Mechanicznych w Starachowicach założonych w 1920 roku. Otrzymały początkowo nazwę Fabryka Samochodów Ciężarowych. Były tam produkowane samochody ciężarowe marki STAR poczynając od STARA 20 z 1948 roku. W 1981 roku wyprodukowano 500-tysięczną ciężarówkę. Podczas przemian ekonomicznych na przełomie lat 80. i 90. fabryka znalazła się w trudnej sytuacji finansowej i groziła jej likwidacja. Po strajku okupacyjnym w 1991 roku zakłady zostały przekształcone w spółkę o nazwie Zakłady Starachowickie Star S.A. i sprywatyzowane.