Komunikacja zbiorowa w Świętokrzyskiem zyska nowe połączenia
Umowy z 53 organizatorami transportu publicznego podpisał wojewoda świętokrzyski Józef Bryk. Wśród beneficjentów najwięcej jest gmin (34), ale również to 18 gmin na mocy porozumienia międzygminnego oraz Staropolski Związek Gmin i Miast.
Jest to pomoc dla samorządów na likwidację wykluczenia komunikacyjnego, które jeszcze na niektórych liniach istnieje. Są to umowy dla organizatorów przewozów, którzy będą następnie wyłaniać operatorów tych przewozów. Białe plamy komunikacyjne w regionie znikają i będą znikać. Wiemy, że kwota na dofinansowanie jest w tym roku niewystarczająca. Z nowym rokiem złożymy wniosek o uzupełnienie naszych potrzeb i myślę, że stanie to się w najbliższym czasie – mówi wojewoda
Gdzie nowe połączenia autobusowe w Świętokrzyskiem?
Łącznie uruchomionych zostanie w województwie świętokrzyskim 427 linii komunikacyjnych. Najwięcej utworzą:
- Staropolski Związek Gmin i Miast - 50 linii, wnioskował o 29 linii w I naborze na 2024 r.;
- gmina Łagów w porozumieniu z Baćkowicami, Nową Słupią, Rakowem, Opatowem i Bielinami - 48 linii (w I naborze na 2024 r. wnioskowała o 16 linii);
- gmina Baćkowice w porozumieniu z gminą Opatów - 31 linii (w I naborze na 2024 r. wnioskowała o 16 linii);
- gmina Busko-Zdrój - 30 linii (w I naborze na 2024 wnioskowała o 27 linii);
- gmina Lipnik w porozumieniu z gminą Opatów i Klimontów - 30 linii (w I naborze na 2024 wnioskowała o 13 linii);
- gmina Staszów w porozumieniu z gminą Tuczępy i gminą Szydłów -19 linii;
- gmina Pawłów -13 linii;
- gmina Iwaniska w porozumieniu z gminą Baćkowice i gminą Opatów - 10 linii (w I naborze na 2024 r. wnioskowała o 2 linie).
Większość umów będzie obowiązywała przez 1 rok. Po raz pierwszy w województwie świętokrzyskim zawarte zostały umowy wieloletnie, ich okres obowiązywania wynosił będzie od dwóch (np. Piekoszów czy Stąporków) do siedmiu lat (Łagów w porozumieniu z Baćkowicami, Nową Słupią, Rakowem, Opatowem i Bielinami).
Finansowanie nowych linii autobusowych w Świętokrzyskiem
Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych powstał w 2019 roku, początkowo w województwie świętokrzyskim z tego źródła sfinansowano 42 linie komunikacyjne, w kolejnych latach ta liczba systematycznie rosła). Środki Funduszu są przeznaczone na dofinansowanie zadań zapewniających funkcjonowanie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, z wyłączeniem komunikacji miejskiej. Dzięki funduszowi powstają nowe linie komunikacyjne, a mieszkańcy przede wszystkim z mniejszych miejscowości, mają możliwość dotarcia środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek ochrony zdrowia i instytucji kultury.