Uroczystości Powstanie Styczniowe Starachowice

i

Autor: Dawid Bąk

Potomkowie Józefa Szaybo w Starachowicach (WIDEO)

2020-02-25 13:25

Ponad setka starachowiczan upamiętniła Powstanie Styczniowe i rocznicę śmierci powstańca, rotmistrza Józefa Szaybo. Uroczystości, w których wzięli udział członkowie rodziny rotmistrza, młodzież starachowickich szkół i przedstawiciele władz, rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Świętej Trójcy.

Następnie uczestnicy przemaszerowali na cmentarz przy ul. Iłżeckiej, gdzie znajduje się pomnik powstańca. Tam można było wysłuchać opowieść o Józefie Szaybo a jego pamięć uczczono minutą ciszy i armatnią salwą honorową.

„To dla nas ważna lekcja historii- mówi Julia Zaręba uczennica III Liceum w Starachowicach, która brała udział w tym wydarzeniu. Takie spotkania kształcą w nas postawy patriotyczne i lepsze postrzeganie świata” – dodała.

Józef Szaybo pochodził z okolic Białegostoku. Podczas powstania walczył w kawalerii. Odznaczył się szczególnie w dwóch bitwach: pod Kadyszem i Księżopolem, za co został awansowany do stopnia rotmistrza. Po powstaniu zmuszony był opuścić miejsce zamieszkania i osiadł na pograniczu zaboru rosyjskiego i austriackiego. Pracował jako zarządca Wielkiego Pieca w Brodach Iłżeckich.

Organizatorem uroczystości był Urząd Miasta Starachowice oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne Grot.

Rocznica Powstania Styczniowego w Starachowicach