senior telefon

i

Autor: www.pixabay.com

Region: Seniorka straciła 40 tys. złotych, 80 –latka uwierzyła fałszywej synowej

2021-03-26 11:18

Pomimo ciągle trwającej kompani informacyjnej oraz współpracy z mediami nadal zdarzają się sytuacje, kiedy seniorzy dają wiarę oszustom. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami. Wczoraj, kolejny raz odnotowaliśmy przypadki, kiedy to oszuści podając się za funkcjonariuszy lub członków rodziny próbowali pozbawić osoby starsze oszczędności. Niestety 80 –letnia kielczanka uwierzyła oszustom i przekazał im łącznie 40 000 złotych.

Wczoraj, około godziny 10 do mieszkanki Kielc zadzwoniła nieznana kobieta. Rozmówczyni przedstawiła się 80- latce jako synowa. Oszustka opowiedziała, że jest w banku i potrzebuje 40 000 złotych. Staruszka poinformowała kobietę, że pieniądze ma w domu po czym usłyszała, że w takim razie za chwilę kogoś po gotówkę przyśle. 80- latka zgodnie z instrukcjami przekazała dwóm obcym mężczyznom gotówkę. Dopiero po godzinie 14 pokrzywdzona postanowiła zadzwonić do swojej rodziny. Gdy skontaktowała się z synem zrozumiała, że została oszukana - relacjonuje oszustwo Policja.

Policjanci po raz kolejny przypominają:

  • prawdziwi stróże prawa nigdy nie proszą o przekazanie gotówki czy danych do logowania
  • nie pytają o posiadane pieniądze przez telefon
  • w przypadku każdej podejrzanej rozmowy z nieznajomym, należy niezwłocznie rozłączyć się (odłożyć słuchawkę) i zadzwonić na numer alarmowy 112
  • w przypadku, gdy już przelaliśmy pieniądze albo podaliśmy dane do logowania, trzeba jak najszybciej skontaktować się z Policją oraz bankiem. Szybka reakcja daje bowiem szansę na zablokowanie lub cofnięcie transakcji!

Schemat działania oszustów za każdym razem wygląda bardzo podobnie i w tych przypadkach również tak było. Zazwyczaj na telefon stacjonarny dzwoni oszust podający się za członka rodziny lub policjanta. Opowiada wymyśloną historię, np. że potrzebuje pomocy ponieważ ma problemy finansowe. Jeżeli takiej osobie uda się nabrać rozmówcę to najczęściej dochodzi do przekazania pieniędzy. Dlatego zawsze pamiętajmy, że osoba dzwoniąca do nas i podająca się za członka naszej rodziny w rzeczywistości może nim nie być.

Świętokrzyska policja apeluje zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Metodą "na wnuczka" wyłudził ponad 150 tys. złotych!
Sonda
Zakaz podwożenia dzieci pod szkoły. Co o tym sądzisz?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!