Świętokrzyskie Ponidzie

i

Autor: Kadry na luzie

TURYSTYKA

Region świętokrzyski wciąż pełen dzikiej przyrody. Oto miejsca, które musicie zobaczyć

2025-02-06 18:51

Świętokrzyskie znane jest przede wszystkim z pięknych krajobrazów, najstarszych gór i malowniczych, klimatycznych miejscowości. Znajdziecie tu również wiele miejsc, w których przyroda Was oczaruje. Są jeszcze takie krajobrazy, które przez lata nie uległy zmianie, a przyroda zachowała swą dzikość. Takim obszarem w województwie świętokrzyskim jest m.in. Ponidzie.

Spis treści

  1. Świętokrzyskie oazy. Tu zobaczysz jeszcze dziką przyrodę
  2. Numer 1. Ponidzie
  3. Zdjęcia. Ponidzie
  4. Numer 2. Wodospad w Kunowie
  5. Zdjęcia. Wodospad w Kunowie
  6. Numer 3. Jezioro Elżbiety
  7. Zdjęcia. Jezioro Elżbiety
  8. Numer 4. Dolina Wilkowska
  9. Zdjęcia. Dolina Wilkowska
  10. Numer 5. Nida
  11. Zdjęcia. Rzeka Nida
  12. Numer 6. Huta Szklana
  13. Zdjęcia. Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej
  14. Numer 7. Kapkazy
  15. Zdjęcia. Kapkazy

Świętokrzyskie oazy. Tu zobaczysz jeszcze dziką przyrodę

W obecnych czasach często uciekamy od miejsc obleganych przez turystów. Coraz mniej jest wokół nas dzikiej, nieokiełznanej przyrody. Takie oazy spokoju spotkamy na pewno w regionie świętokrzyskim. Ten region w Polsce wciąż może cieszyć się piękną i dziką przyrodą, jednak niewiele osób wie gdzie szukać takich miejsc. Jednym z takich obszarów w województwie świętokrzyskim jest Ponidzie, mamy też "dzikie" jeziora i przepiękny, naturalny wodospad. Gdzie "uciec od cywilizacji" w Świętokrzyskiem? Podpowiadamy!

Numer 1. Ponidzie

Ponidzie to obszar niemal całkowicie leżący na terenie Niecki Nidziańskiej. To kraina, słynąca z największych w Europie złóż gipsu, rezerwatów z unikalną roślinnością stepową, kolorowych lasów, przydrożnych figur i kapliczek, zabytków oraz słynących w świecie źródeł siarczano-słonych wód mineralnych. Swoim obszarem obejmuje m.in. miejscowości: Jędrzejów, Pińczów, Busko-Zdrój, Wiślica i Nowy Korczyn. Charakterystycznym elementem krajobrazu Ponidzia jest dolina rzeki Nidy z licznymi meandrami i starorzeczami, stanowiąca istotny korytarz ekologiczny oraz ostoję ptactwa wodno-błotnego.

Zdjęcia. Ponidzie

Numer 2. Wodospad w Kunowie

W Kunowie znajdziecie jedyny na terenie województwa świętokrzyskiego naturalny wodospad. Znajduje się on na terenie Bukowskiej Góry. To obszar chroniony, Natura 2000. To właśnie tutaj z Afryki w maju przylatuje kolorowy ptak – żołna, który znajduje się pod ścisłą ochroną. To jedyny w regionie świętokrzyskim naturalny wodospad, który powstał dzięki strumykowi, który płynie wąwozem wśród skał piaskowca. W jednym miejscu tworzą one dwa progi,woda spływa po nich z różnym natężeniem.

Zdjęcia. Wodospad w Kunowie

Numer 3. Jezioro Elżbiety

Jezioro Elżbiety jest malowniczo położone w lesie koło wsi Czartoszowy w gminie Łopuszno (woj. świętokrzyskie). Stanowi największe jezioro Pojezierza Świętokrzyskiego, które kilkanaście lat temu odkryli naukowcy ówczesnej Akademii Świętokrzyskiej prof. Bartłomiej Jaśkowski i dr Robert Sołtysik. Nazwa jeziora pochodzi od Elżbiety, córki Adolfa Freya, który do 1934 roku był właścicielem majątku ziemskiego w Czartoszowach. Obecnie jezioro należy do spadkobierców, ale dostęp do niego nie jest zamknięty. Najłatwiej dotrzeć tam od drogi Łopuszno - Małogoszcz, skręcając w leśną dróżkę na wschód w Michalej Górze.

Zdjęcia. Jezioro Elżbiety

Numer 4. Dolina Wilkowska

Dolina Wilkowska to dolina w Górach Świętokrzyskich, w zachodniej części Obniżenia Wilkowskiego. Rozciąga się na długość 13 km, pomiędzy Łysogórami i Pasmem Masłowskim na południu, a Pasmem Klonowskim na północy. Maksymalna szerokość doliny wynosi 4 km. Dno doliny zbudowane jest z osadów sylurskich, głównie z szarogłazów. Wschodnia część Doliny Wilkowskiej znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Część zachodnia wchodzi w skład Podkieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Zdjęcia. Dolina Wilkowska

Numer 5. Nida

Nida to jedna z najciekawszych polskich rzek w południowej Polsce. Przepływa przez województwo świętokrzyskie, znane z pięknych widoków i cennych zabytków, między innymi przez Sobków, Motkowice, Pińczów i Wiślicę. Powstaje z połączenia Białej i Czarnej Nidy w Żernikach k. Chęcin. Nida to także jedna z najlepiej nasłonecznionych i najcieplejszych polskich rzek – latem temperatura wody dochodzi nawet do 27oC. Długość tej rzeki wynosi 153 km, z kolei jej zlewnia zajmuje powierzchnię 3 862 km².

Zdjęcia. Rzeka Nida

Numer 6. Huta Szklana

Huta Szklana to wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Bieliny. Graniczy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym i drogą w kierunku najstarszego sanktuarium w Polsce na Świętym Krzyżu. Przez wieś przechodzi szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. W Hucie Szklanej, w gminie Bieliny powstało dość nietypowe miejsce. To Średniowieczna Osada, w której czas cofa się o kilka stuleci. Gdy tylko przekroczymy bramę Osady poczujemy się, jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość. XI i XII-wieczne zagrody i warsztaty oraz Dom Zielarki zapraszają do odbycia tej niesamowitej podróży w czasie. 

Zdjęcia. Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej

Numer 7. Kapkazy

Zwiedzający te okolice można odnieść wrażenie, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Wokół są pola, łąki, otoczone malowniczym pasmem Gór Świętokrzyskich. Kapkazy to niewielki przysiółek wsi Wzdół Wiącka w gminie Bodzentyn. Do Świętego Krzyża i Nowej Słupi mamy stąd około 20 kilometrów na południowy wschód. Kiedy aura jest słoneczna, można dostrzec charakterystyczną wieżę radiowo-telewizyjną na Łysej Górze. Znajdziecie tam też piękne dzbany w których płynie czysta źródlana woda.

źródło. Swietokrzyskie Trave, Wikipedia

Zdjęcia. Kapkazy

Starachowice Radio ESKA Google News
Autor:
Quiz Świętokrzyskie. Podajemy trzy hasła, Wy odgadujecie co to za miasto powiatowe
Pytanie 1 z 10
Browar Kultury, Mirosław Baka, metalurgia