Spis treści
- Świętokrzyskie oazy. Tu zobaczysz jeszcze dziką przyrodę
- Numer 1. Ponidzie
- Zdjęcia. Ponidzie
- Numer 2. Wodospad w Kunowie
- Zdjęcia. Wodospad w Kunowie
- Numer 3. Jezioro Elżbiety
- Zdjęcia. Jezioro Elżbiety
- Numer 4. Dolina Wilkowska
- Zdjęcia. Dolina Wilkowska
- Numer 5. Nida
- Zdjęcia. Rzeka Nida
- Numer 6. Huta Szklana
- Zdjęcia. Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej
- Numer 7. Kapkazy
- Zdjęcia. Kapkazy
Świętokrzyskie oazy. Tu zobaczysz jeszcze dziką przyrodę
W obecnych czasach często uciekamy od miejsc obleganych przez turystów. Coraz mniej jest wokół nas dzikiej, nieokiełznanej przyrody. Takie oazy spokoju spotkamy na pewno w regionie świętokrzyskim. Ten region w Polsce wciąż może cieszyć się piękną i dziką przyrodą, jednak niewiele osób wie gdzie szukać takich miejsc. Jednym z takich obszarów w województwie świętokrzyskim jest Ponidzie, mamy też "dzikie" jeziora i przepiękny, naturalny wodospad. Gdzie "uciec od cywilizacji" w Świętokrzyskiem? Podpowiadamy!
Numer 1. Ponidzie
Ponidzie to obszar niemal całkowicie leżący na terenie Niecki Nidziańskiej. To kraina, słynąca z największych w Europie złóż gipsu, rezerwatów z unikalną roślinnością stepową, kolorowych lasów, przydrożnych figur i kapliczek, zabytków oraz słynących w świecie źródeł siarczano-słonych wód mineralnych. Swoim obszarem obejmuje m.in. miejscowości: Jędrzejów, Pińczów, Busko-Zdrój, Wiślica i Nowy Korczyn. Charakterystycznym elementem krajobrazu Ponidzia jest dolina rzeki Nidy z licznymi meandrami i starorzeczami, stanowiąca istotny korytarz ekologiczny oraz ostoję ptactwa wodno-błotnego.
Zdjęcia. Ponidzie
Numer 2. Wodospad w Kunowie
W Kunowie znajdziecie jedyny na terenie województwa świętokrzyskiego naturalny wodospad. Znajduje się on na terenie Bukowskiej Góry. To obszar chroniony, Natura 2000. To właśnie tutaj z Afryki w maju przylatuje kolorowy ptak – żołna, który znajduje się pod ścisłą ochroną. To jedyny w regionie świętokrzyskim naturalny wodospad, który powstał dzięki strumykowi, który płynie wąwozem wśród skał piaskowca. W jednym miejscu tworzą one dwa progi,woda spływa po nich z różnym natężeniem.
Zdjęcia. Wodospad w Kunowie
Numer 3. Jezioro Elżbiety
Jezioro Elżbiety jest malowniczo położone w lesie koło wsi Czartoszowy w gminie Łopuszno (woj. świętokrzyskie). Stanowi największe jezioro Pojezierza Świętokrzyskiego, które kilkanaście lat temu odkryli naukowcy ówczesnej Akademii Świętokrzyskiej prof. Bartłomiej Jaśkowski i dr Robert Sołtysik. Nazwa jeziora pochodzi od Elżbiety, córki Adolfa Freya, który do 1934 roku był właścicielem majątku ziemskiego w Czartoszowach. Obecnie jezioro należy do spadkobierców, ale dostęp do niego nie jest zamknięty. Najłatwiej dotrzeć tam od drogi Łopuszno - Małogoszcz, skręcając w leśną dróżkę na wschód w Michalej Górze.
Zdjęcia. Jezioro Elżbiety
Numer 4. Dolina Wilkowska
Dolina Wilkowska to dolina w Górach Świętokrzyskich, w zachodniej części Obniżenia Wilkowskiego. Rozciąga się na długość 13 km, pomiędzy Łysogórami i Pasmem Masłowskim na południu, a Pasmem Klonowskim na północy. Maksymalna szerokość doliny wynosi 4 km. Dno doliny zbudowane jest z osadów sylurskich, głównie z szarogłazów. Wschodnia część Doliny Wilkowskiej znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Część zachodnia wchodzi w skład Podkieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Zdjęcia. Dolina Wilkowska
Numer 5. Nida
Nida to jedna z najciekawszych polskich rzek w południowej Polsce. Przepływa przez województwo świętokrzyskie, znane z pięknych widoków i cennych zabytków, między innymi przez Sobków, Motkowice, Pińczów i Wiślicę. Powstaje z połączenia Białej i Czarnej Nidy w Żernikach k. Chęcin. Nida to także jedna z najlepiej nasłonecznionych i najcieplejszych polskich rzek – latem temperatura wody dochodzi nawet do 27oC. Długość tej rzeki wynosi 153 km, z kolei jej zlewnia zajmuje powierzchnię 3 862 km².
Zdjęcia. Rzeka Nida
Numer 6. Huta Szklana
Huta Szklana to wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Bieliny. Graniczy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym i drogą w kierunku najstarszego sanktuarium w Polsce na Świętym Krzyżu. Przez wieś przechodzi szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. W Hucie Szklanej, w gminie Bieliny powstało dość nietypowe miejsce. To Średniowieczna Osada, w której czas cofa się o kilka stuleci. Gdy tylko przekroczymy bramę Osady poczujemy się, jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość. XI i XII-wieczne zagrody i warsztaty oraz Dom Zielarki zapraszają do odbycia tej niesamowitej podróży w czasie.
Zdjęcia. Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej
Numer 7. Kapkazy
Zwiedzający te okolice można odnieść wrażenie, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Wokół są pola, łąki, otoczone malowniczym pasmem Gór Świętokrzyskich. Kapkazy to niewielki przysiółek wsi Wzdół Wiącka w gminie Bodzentyn. Do Świętego Krzyża i Nowej Słupi mamy stąd około 20 kilometrów na południowy wschód. Kiedy aura jest słoneczna, można dostrzec charakterystyczną wieżę radiowo-telewizyjną na Łysej Górze. Znajdziecie tam też piękne dzbany w których płynie czysta źródlana woda.
źródło. Swietokrzyskie Trave, Wikipedia