Retro-Bus - Osinobus? Takie są plany starachowickiego Ekomuzeum
Starachowickie Muzeum pozyskało do swojej kolekcji Starów kolejny eksponat. Tym razem to Star 28 w kultowej już zabudowie do przewozu osób, zwany potocznie Osinobusem. Ten konkretny egzemplarz został wyprodukowany w roku 1988 a Muzeum zakupiło go od osoby prywatnej. W tej chwili ciężarówka odzyskała już dawny blask, a efekt będzie można podziwiać już w sobotę (8.07) na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Star 28 w kultowej zabudowie "Osinobusa". To kolejna ciężarówka w kolekcji Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. W planach uruchomienie ruchu pasażerskiego. Retro-Bus - Osinobus - informował już jakiś czas temu Dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.
Po wykonaniu niezbędnych prac remontowych „Retro-Bus – Osinobus” będzie kursował na dwóch liniach „Miasto Stara” oraz Żelazna Dolina”. Będzie to kolejną atrakcją jaką szykuje Muzeum Przyrody i Techniki - powiedział nam Paweł Kołodziejski Dyrektor starachowickiego Muzeum
Efekt prac będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę (8.07) na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Tego dnia odbędą się też "urodziny" starachowickiej i polskiej "gwiazdy".
Pierwszy "Osinobus" został zmontowany w jednym z wydziałów Kopalni Rud Żelaza „Osiny” na własne potrzeby - transportu. Ponieważ na rynku brakowało podobnych pojazdów, konstrukcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Produkcja „Osinobusów” szybko stała się jedną z ważniejszych w przedsiębiorstwie przekształconym w Zakład Budowy Maszyn „Osiny” w Poraju. Było to wynikiem sukcesywnego zamykania kopalń rudy żelaza. W ZBM „Osiny” oprócz „Osinobusów” produkowano także na podwoziach samochodów ciężarowych uproszczone samochody strażackie jak również samochody taktyczne dla Milicji - czytamy w historii Osinobusa w Wikipedii.
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy