Grzybobranie

i

Autor: Samotny Wilk

Zachowajcie rozwagę podczas grzybobrania! Apel starachowickiej policji [WIDEO]

2020-09-22 10:25

Wrzesień to czas, kiedy rozpoczyna się grzybobranie i dużo osób wybiera się do lasu, aby w taki sposób spędzić wolny czas. Nie możemy zapominać o bezpieczeństwie również w tej sytuacji. Podczas zbierania grzybów łatwo bowiem stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Dlatego stosujmy się do wskazówek, które pokazane zostały za pomocą krótkiego filmu profilaktycznego.

Grzybobranie to okres wzmożonych włamań do aut pozostawionych w pobliżu kompleksów leśnych. Łupem włamywaczy padają torebki, saszetki, portfele, telefony komórkowe. Świętokrzyska policja apeluje do wszystkich miłośników grzybobrania, aby w zaparkowanych przy lasach samochodach nie pozostawiali wartościowych przedmiotów. Złodzieje wykorzystując fakt, że grzybiarze odchodzą daleko od swoich aut, obserwują zaparkowane pojazdy. Jeśli zauważą w nich jakieś cenne przedmioty, zgodnie z powiedzeniem „okazja czyni złodzieja” włamują się do nich.

Nie zostawiajmy zatem wartościowych rzeczy np. telefonów komórkowych, dokumentów, saszetek czy torebek na wierzchu w samochodzie, aby nie kusić złodzieja - apeluje starachowicka policja. Zabierajmy je ze sobą. Parkujmy pojazdy na parkingach bardziej uczęszczanych przez ludzi - jest szansa, że to odstraszy złodzieja.

Uważajcie podczas grzybobrania

Policja otrzymuje także zgłoszenia dotyczące zaginięcia osób na terenach leśnych. Warto zapamiętać kilka podstawowych zasad, które pozwolą bezpiecznie wrócić do domu i uniknąć stresujących przeżyć:

• Udając się do lasu powiadom bliskich, w jakiej okolicy będziesz przebywać.

• Określ ramy czasowe powrotu.

• Staraj się, aby podczas leśnej wyprawy towarzyszył ci ktoś znajomy, unikaj samotnych wędrówek.

• Staraj się wyposażyć swój strój grzybiarza w elementy odblaskowe, dzięki którym w czasie zmiennej aury lub zapadającego zmroku będziesz widoczny.

• Jeśli towarzyszą ci dzieci lub osoby starsze, schorowane nie trać ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich tragicznie.

• Znajdź element charakterystyczny na danym terenie, który ułatwi tobie odnalezienie drogi powrotnej.

• Zabierz ze sobą telefon. Nawiązanie kontaktu telefonicznego umożliwia niezwłoczne podjęcie skutecznych działań w sytuacji zagubienia się w lesie.

Z jakiego języka pochodzi to słowo? Komplet punktów to marzenie! Z pewnością się pomylisz

Pytanie 1 z 7
Jaki to język? Blümerant