Starachowicki weterynarz uratował jerzyka. Co to za ptak?
O tej porze roku klasyczna sytuacja. Jerzyk znaleziony na ziemi. Co robić w takiej sytuacji ?
Podstawową sprawą jest napojenie ptaszka wodą, bo to sprawa „życiowej wagi”. Następnie jerzyka należy wywieźć na możliwie dużą wysokość ( górne piętro któregoś z wieżowców) i umożliwić mu wykonanie stamtąd pięknego i naturalnego dla tego gatunku lotu ślizgowego. Tylko tyle i aż tyle - pisze doktor Białoń na swoim fanpage
Ptaków tego gatunku nie należy próbować karmić. Dorosłe jerzyki chwytają swoją zdobycz (owady) w locie i tylko do takiego sposobu zdobywania pożywienia są przystosowane. Dalej to już pozostaje jedynie życzyć samych udanych lotów i podziwiać niezwykły kunszt i sprawność z jaką jerzyki szybują po niebie. Udanych lądowań życzyć im nie należy, gdyż na ziemi zdrowe i sprawne jerzyki nigdy nie lądują. Wg naukowców rekordziści tego gatunku potrafią przebywać w powietrzu przez 2-3 lat - informuje weterynarz.
Jerzyki są pod ochroną gatunkową ścisłą. To prawdziwe "kombajny" jeśli chodzi o walkę z komarami, meszkami i innymi insektami, które dokuczają nam w okresie wiosenno-letnim. To prawdziwy mistrz przestworzy. Młody jerzyk po wylocie z gniazda potrafi spędzić w powietrzu kilka lat, zanim zdecyduje się poszukać miejsca na gniazdo. Na podziw zasługuje też jego szybki, zwinny lot z prędkością do 200 km/h.
Polecany artykuł:

i

i
Tym sympatycznym ptakom może pomóc każdy. Wystarczy przy swoim oknie zamontować budkę, najlepiej na wysokości powyżej drugiego piętra. W pobliżu nie może być drzew i elementów, które mogłyby przeszkadzać ptakom w wylocie. Dodatkowym argumentem, aby zaprosić do siebie jerzyki jest to, że to wyjątkowo czyste ptaki. Jerzyki nie brudzą elewacji ani parapetów swoimi odchodami.
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy