Starachowickie jerzyki przed odlotem do Afryki zostały zaobrączkowane

i

Autor: facebook.com/jacek.major Starachowickie jerzyki przed odlotem do Afryki zostały zaobrączkowane

Przyroda

Starachowickie jerzyki przed odlotem do Afryki zostały zaobrączkowane. Dlaczego? Wyjaśnia przyrodnik Jacek Major

2023-07-25 12:44

Kolejny rok z rzędu starachowicki przyrodnik Jacek Major, doczekał się potomstwa jerzyków, które zadomowiły się w zainstalowanej na parapecie budce lęgowej. Młode "Jurki" jak widać na zdjęciach rosną jak na drożdżach. Przed długą wędrówką do Afryki nowe pokolenie jerzyków i jeden dorosły ptak otrzymało obrączki.

Jerzyki w Starachowicach zaobrączkowane

Budka dla jerzyków, którą Jacek Major zainstalował na parapecie kilka lat temu, co roku z powodzeniem służy tym pożytecznym ptakom. To doskonały przykład jak w prosty sposób można im pomóc w niełatwych dla nich czasach. Termomodernizacje budynków są obecnie największym zagrożeniem jerzyków. Zdarza się, że prace prowadzone są w okresie lęgowym tych ptaków, co stanowi dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Nie brakuje przypadków, kiedy rodzina jerzyków zostaje zamurowana przez ekipy remontowe. Na szczęście ostatnio świadomość wśród mieszkańców budynków wielorodzinnych, które upodobały sobie jerzyki rośnie i spółdzielnie czy wspólnoty coraz częściej instalują na elewacjach specjalne budki lęgowe. Takie domki można spotkać również na wielu budynkach w Starachowicach.

Badając wędrówki ptaków najłatwiej jest zakładać im obrączki. Obrączkowaniem zajmują się ornitolodzy, którzy posiadają specjalne uprawnienia. Przy okazji obrączkowania ptaki są ważone i mierzone, sprawdzana jest też ich kondycja. Trzy lata temu wpadłem na pomysł, aby na swoim parapecie zainstalować budkę dla jerzyków. W tym roku wykluły się trzy pisklęta. Do naszej fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund trafił naukowiec Maciej Woźniak, który posiada uprawnienia do obrączkowania ptaków. W związku z tym zwróciłem się do niego z prośbą, aby zaobrączkował jerzyki, które wykluły się w budce zainstalowanej na moim parapecie. Obrączka została założona również jednemu z rodziców. W przyszłym roku będzie okazja, aby sprawdzić czy uda mu się przylecieć na "stare śmieci" - powiedział nam Jacek Major.

Budki dla jerzyków zainstalowane we wnęce okiennej

i

Autor: Dawid Bąk Budki dla jerzyków zainstalowane we wnęce okiennej

Jerzyki żywią się komarami i innymi małymi owadami, które dokuczają nam w okresie wiosenno-letnim. Jeden dorosły osobnik w ciągu doby może zjeść nawet 20 tys. owadów. Jerzyk to prawdziwy mistrz przestworzy. Młody ptak po wylocie z gniazda potrafi spędzić bez lądowania kilka miesięcy. Na podziw zasługuje też jego szybki, zwinny lot z prędkością do 200 km/h. W ciągu swojego życia jerzyk może przelecieć odległość równą nawet siedmiu podróżom na Księżyc i z powrotem.

Jerzyki w akcji

i

Autor: RDOŚ w Katowicach

Wkrótce rozpoczną się odloty jerzyków do Afryki na zimowisko, ale w maju znów będą cieszyć nasze oczy. Jerzykom może pomóc każdy. Wystarczy przy swoim oknie zamontować budkę lęgową, najlepiej na wysokości powyżej drugiego piętra, ale zdarza się że gniazda zakładają dużo niżej. W pobliżu nie może być drzew i elementów, które mogłyby przeszkadzać ptakom w wylocie. To wyjątkowo czyste ptaki. Jerzyki nie brudzą elewacji ani parapetów swoimi odchodami.

Budki dla Jerzyków w Starachowicach

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy