Organizatorzy zaplanowali też występy zespołów ludowych. Benefis Zespołu Ludowego Bolechowiczanie. Wypiek i degustacja podpłomyków. Kiermasz pieczywa i regionalnych pyszności.

i
Dla młynarza wiatrak nie był tylko skrzypiącym, drewnianym budynkiem. Był traktowany jak członek rodziny, z którą łączyła go szczególna więź. Młynom nadawano imiona np. Chyży, Bystry, Mocny, które silnie nawiązywały do jego charakteru. Czasami młyn otrzymywał imię po cieśli, który go budował. Elementy mechaniczne wiatraka uosabiały części ludzkiego organizmu. Na przykład oko, znajdowało się w złożeniu kamieni młyńskich - mówi Leszek Gawlik z Muzeum Wsi Kieleckiej, który już 5 września podczas Święta Chleba uraczy Was piękną opowieścią o młynarzach i młynach wietrznych. Ruszą śmigi wiatraka z Dębna. Uruchamiamy go tylko raz w roku.

i
Jedną z najciekawszych atrakcji będzie Uruchomienie wiatraka z Dębna i opowieść etnograficzna Leszka Gawlika. Pokazy pracy dawnych urządzeń i narzędzi rolniczych m.in. : przemiał zboża w żarnach, młócenie cepem, młócenie zboża w młocarni. Benefis Zespołu ludowego Bolechowiczanie.
Święto Chleba 5 września, godz. 11.00 -18.00 Park Etnograficzny w Tokarni
Polecany artykuł:
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy