Świętokrzyskie. Niezwykłe odkrycie archeologiczne
Groby wojowników wandalskich odkryto w miejscowości Glinka, gm. Ćmielów (Świętokrzyskie). Groby należy datować na późny okres rzymski a więc na IV w. n.e. miecze i umba tarcz jednoznacznie wskazują, że są to groby wojowników. Dziś o tym odkryciu poinformował na swoim fanpage Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach.
Co odkryli archeolodzy w Świętokrzyskiem?
Za pośrednictwem Pana Patryka z Wojciechowic do Delegatury w Sandomierzu WUOZ trafiło wyposażenie grobu ciałopalnego odkrytego przypadkowo na terenie wsi Glinka. Są to miecz, umbo (żelazne wzmocnienie środka tarczy) i grot oszczepu, wszystkie wykonane z żelaza. Na zabytkach są widoczne ślady tzw. patyny ogniowej co jednoznacznie wskazuje, że zanim złożono je w grobie musiały płonąć razem ze zmarłym na stosie - czytamy na fanpage WOZwK.
Odkrycie nieznanego cmentarzyska wandalskiego z okresu rzymskiego
Przeprowadzona w miejscu odkrycia weryfikacja z użyciem wykrywacza metalu pozwoliła nie tylko na ustalenie miejsca gdzie znajdował się grób z którego pochodzą opisane wyżej zabytki ale również na zlokalizowanie kolejnego.
Był to również grób ciałopalny jamowy, tzn. spalone szczątki zmarłego wraz z resztkami stosu pogrzebowego i wyposażeniem grobowym złożone były w niewielkiej, płytkiej jamie. Wyposażenie grobowe było podobne jak w przypadku pierwszego grobu. Stanowiły je wykonane z żelaza miecz, umbo tarczy, grot oszczepu oraz nożyce - czytamy na fanpage.
Świętokrzyskie. Na kiedy datowane jest odkrycie?
Oba groby należą do przedstawicieli ludności tzw. kultury przeworskiej zamieszkującej w pierwszych wiekach n.e. znaczną część ziem polskich, w tym tereny między Górami Świętokrzyskimi a Wisłą, obecnie najczęściej identyfikowanej z germańskim ludem Wandalów. Na podstawie znalezionych w nich przedmiotów groby należy datować na późny okres rzymski a więc na IV w. n.e. miecze i umba tarcz jednoznacznie wskazują, że są to groby wojowników.
Odkrycie nieznanego dotychczas cmentarzyska wandalskiego z okresu rzymskiego w Glince jest bardzo istotne, gdyż cmentarzysk takich bądź nawet pojedynczych grobów, zwłaszcza wyposażonych w broń a więc należących do wojowników, z Wyżyny Sandomierskiej znamy jedynie kilka. Co jest o tyle dziwne, że z racji swych warunków naturalnych była ona terenem bardzo dogodnym do osadnictwa a na jej peryferiach, w Górach Świętokrzyskich funkcjonował tzw. starożytny świętokrzyski okręg hutniczy, gdzie w piecach – dymarkach na wielką skalę wytapiano żelazo.
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy