Te świętokrzyskie miejscowości zniknęły z mapy
Dziś miejsca te pozostają jedynie w pamięci starszych osób. Pozostały po nich ślady w postaci wspomnień, archiwalnych zdjęć i dokumentów. Z mapy regionu świętokrzyskiego według Wikipedii zniknęło 18 takich miejsc. Tylko w obrębie powiatu starachowickiego znajdziemy cztery takie miejscowości. Są to m.in Krzyżowa Wola czy Florencja. Choć zdarza się, że nazwy te wciąż funkcjonują w codziennej, potocznej mowie to miejsc tych nie znajdziecie na mapie.
Świętokrzyskie. Wsie widma, których nie ma na mapie
Dziś prezentujemy Wam tylko część z tych miejsc. Zaglądamy do powiatu starachowickiego, tam bowiem takich miejscowości jest aż cztery.
Numer 1. Krzyżowa Wola
Krzyżowa Wola to dawna wieś, od 1952 część Starachowic w południowo-zachodniej części miasta. Obecnie jest częścią Osiedla Górniki.
Historia. Krzyżowa Wola
Wieś Krzyżowa Wola (pisownia dawna Kszyszowa Wola) lokowana przez cystersów wąchockich w początkach wieku XIV około roku 1308 (co wskazuje na prawdopodobne istnienie siedliska już XIII wieku). Była wsią w województwie sandomierskim w ostatniej ćwierci XVI wieku.
Zapisy o istnieniu w Krzyżowej Woli kuźnicy żelaza pochodzą z XV w. Wspomina o niej także Długosz w wieku XV nazywając Krzyzanowa Wolya – wieś w dobrach klasztoru Wąchockiego. Istniejąca w wieku XV i XVI kuźnica w Krzyżowej Woli została wydzierżawione przez Cystersów za czynszem.
W II RP Krzyżowa Wola przynależała do woj. kieleckiego (powiat iłżecki), gdzie w 1921 roku liczyła 308 mieszkańców i 40 domów. 31 października 1933 utworzyła gromadę o nazwie Krzyżowa Wola, składającą się ze wsi Krzyżowa Wola oraz lasów państwowych z gajówką Krzyżowa Wola.
Krzyżowa Wola utraciła ostatecznie swoją samodzielność 1 lipca 1952, kiedy włączono ją do miasta Starachowice w związku z nadaniem mu statusu powiatu miejskiego.
Numer 2. Bogusławice
Bogusławice to nieistniejąca już wieś, w okresie między XVII a XIX wiekiem położona pomiędzy Zawadą (dziś północna część wsi Pawłów) i Rzepinem. Obecnie Gmina Pawłów, Powiat starachowicki.
Nazwy lokalne miejscowości w dokumentach źródłowych: :1673 Boguslawice 1688, 1747, 1815 Bogusławiec 1780 Bogusławie, Bogusławice, 1787 Bogusławice.
Numer 3. Florencja
Florencja (w roku 1442 występuje jako Florencya) to dawna miejscowość, położona koło Rzepina i Lenartowego Mostu.
1442 występuje w aktach powiatu sandomierskiego (Kodeks Małopolski. IV 1434).
Mylnie identyfikowana z inną Florencją w parafii Krzyżanowice, 5 km na północny zachód od Iłży, ta bowiem powstała dopiero w XIX w. Dokładniejszą lokalizację w pewnej mierze umożliwia tylko kolejność jej wyliczenia w dokumentach z 1442 roku., tzn. po Rzepinie i Lenartowym Moście, a przed Boleszynem. Możliwe, że razem z Lenartowym Mostem należała pierwotnie do Odrowążów i została wraz z nim przekazana w latach 1433-42, przez Szydłowieckich opactwu świętokrzyskiemu.
Numer 4. Lenartów Most
Lenartów Most (Lenartowy Most ale także: w latach 1333–1370 Most, w roku 1442 parua Lenarthow mosth, w roku 1444 Lenarthowmosth, w latach 1470–1480 Lenarthow mosth) dziś nie istnieje, niegdyś to niewielka osada położona nad rzeką Kamienną, między Dziurowem i Krzyżową Wolą (dokładne umiejscowienie nie jest możliwe).
W roku 1442 leży powiecie sandomierskim W roku 1444 graniczy z wsią Lipie Zaś w 1470–1480 graniczy z Dziurowem i Krzyżową Wolą
Najpierw własność szlachecka Odrowążów, od lat 1435–1441 klasztoru świętokrzyskiego. Były tu dwa doskonałe, obfitujące w ryby, stawy na rzece Kamiennej oraz kuźnica płacąca opactwu czynsz. W latach 1470–1480 z łanów kmiecych dziesięcina snopowa warta do 0,5 grzywny należy do biskupa krakowskiego.
Opuszczone wsie w Świętokrzyskiem. Lista
Antoszówka, Bogusławice, Bostowska Wola, Bussecz, Chełm, Florencja, Garbaczowa Wola, Kaplica, Krzyżowa Wola, Lenartów Most, Mikołajów, Piotrów, Pióry, Raszkowice, Senno, Szczybrza, Wolnizna Berstana, Zarzęcin.
źródło.Wikipedia
Polecany artykuł:
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy