Szlachetna Paczka łączy Polaków wokół idei mądrego pomagania już od 20 lat. Inauguracja tegorocznej edycji miała jednak charakter inny niż zwykle. Dotąd w dzień otwarcia Bazy Rodzin w największych miastach kraju odbywały się uroczyste marsze wolontariuszy, a krakowskie biuro Paczki zamieniało się w tłumne miejsce spotkań przyjaciół programu, darczyńców i dziennikarzy. W tym szczególnym roku część uroczystego otwarcia odbyła się online. Było mniej gwarnie, ale dzięki temu przekaz o rodzinach potrzebujących wsparcia mógł wybrzmieć donioślej niż zwykle.
Przez ostatnie tygodnie, 283 wolontariuszy w 18 rejonach województwa świętokrzyskiego szukało tych najbardziej potrzebujących. Do projektu zakwalifikowali 630 rodzin. Ich opisy zostały opublikowane w Bazie rodzin na stronie szlachetnapaczka.pl. Opisy mają być drogowskazem dla darczyńców, którzy zdecydują się komuś pomóc.
Jak popatrzycie, czego dzisiaj potrzeba rodzinom, w 2020 roku w Polsce, to zobaczycie, że czasami wystarczy opał, środki czystości albo tylko i wyłącznie materac, koc. I wydawać by się mogło: ale jak to? Przecież to jest potrzeba pierwsza. I właśnie o to chodzi. Bez Was te proste rzeczy nie trafią tam, gdzie mogą – mówił podczas wirtualnej inauguracji Szlachetnej Paczki Jarosław Kuźniar, prowadzący wydarzenie i jednocześnie jeden z tegorocznych darczyńców Paczki.
Pandemia dotknęła nas wszystkich, ale jej skutki szczególnie odczuwają grupy i tak już wykluczone społecznie i najmniej uprzywilejowane: osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami, ledwo wiążące koniec z końcem. Do takich rodzin dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki.
W tym roku paczki zostaną przekazane 12 i 13 grudnia. Koordynatorzy akcji, podobnie jak w poprzednich latach, zachęcają, by pomoc przygotowywać w grupach.
Ja wiem, że te rodziny potrzebują mnie bardzo, ale ja także potrzebuję ich – mówiła podczas inauguracji online Anna Starmach, wieloletnia przyjaciółka Szlachetnej Paczki. – Nie mogłam się doczekać, aż baza rodzin zostanie otwarta i będę mogła działać. U nas w rodzinie jest tak, że od kilku lat już nie kupujemy sobie prezentów wzajemnie, bo mamy wszystko. Inni nie mają nawet podstawowych rzeczy.
Na https://www.szlachetnapaczka.pl/ została opublikowana baza tysięcy historii potrzebujących rodzin, do których w ostatnich tygodniach dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki. Ty też możesz pomóc. Wystarczy, że wejdziesz na https://www.szlachetnapaczka.pl/ i wybierzesz rodzinę, dla której wspólnie z przyjaciółmi, bliskimi, kolegami z pracy przygotujesz paczkę.