Sobków

i

Autor: Wikipedia

Ciekawostka

Ta wieś w Świętokrzyskiem od 2025 roku stanie się miastem. Poznajcie jej historię

2024-11-28 13:03

Już za miesiąc, z początkiem nowego roku na mapie województwa świętokrzyskiego pojawi się nowe miasto. Stanie się tak dlatego, że ta wioska położona w Świętokrzyskiem od 1 stycznia 2025 r. zyska prawa miejskie. Jesteście ciekawi,o jaką miejscowość chodzi? Odpowiadamy!

Spis treści

  1. Ta świętokrzyska wieś stanie się miastem
  2. Sobków w woj. świętokrzyskim stanie się miastem
  3. Zdjęcia. Sobków dawniej i dziś
  4. Historia miejscowości Sobków
  5. Zabytki i atrakcje Sobkowa

Ta świętokrzyska wieś stanie się miastem

Sobków to osada położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Sobków. W latach 1563–1869 posiadał prawa miejskie. 1 stycznia 2025 ponownie odzyska status miasta.

Ogółem, od 1 stycznia 2025 r. na mapie Polski pojawi się łącznie siedem nowych miast. Poza Sobkowem, do tego grona dołączą także:

  • Kazanów z woj. mazowieckiego,
  • Kobylnica z woj. pomorskiego,
  • Końskowola, Kurów i Wąwolnica – trzy miejscowości w województwie lubelskim
  • oraz Zaniemyśl w woj. wielkopolskim.

Zmiany te zostały zawarte w „projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy”.

Sobków w woj. świętokrzyskim stanie się miastem

Sobków to wieś położona jest na lewym brzegu Nidy. Znajduje się częściowo w obszarze Doliny Nidy, częściowo zaś na Wzgórzach Sobkowsko-Korytnickich. Występują tu złoża wapieni jurajskich, wydobywanych w kamieniołomie położonym w północnej części miejscowości.

Sobków znajduje się około 12 km na północny wschód od Jędrzejowa. 3 km na północny zachód od miejscowości, w Sokołowie Dolnym, znajduje się stacja kolejowa Sobków na linii kolejowej nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny.

W odległości kilku kilometrów od osady, w tym także w granicach gminy, biegnie Droga ekspresowa S7 oddana do użytku pod koniec 2018 roku. Najbliższym węzłem drogowym jest Węzeł Brzegi.

Zdjęcia. Sobków dawniej i dziś

Historia miejscowości Sobków

Założycielem miasta był Stanisław Sobek, starosta małogoski i podskarbi wielki koronny. Od jego nazwiska pochodzi nazwa miasta. Sobków powstał na gruntach wsi Nida w jednej części należących do rodziny Sobków, w drugiej do biskupów krakowskich. Przywilej lokacyjny wydał w 1563 król Zygmunt August. Przywilej zwalniał miasto od ceł wewnętrznych, ustanawiał targ i dwa jarmarki w roku.

Pod Sobkowem znaleziono pozostałości osady kultury łużyckiej sprzed 3,5 tysiąca lat, oraz kultury przeworskiej. Wśród znalezisk są m.in. cztery szydła, wisiorek, siekiera oraz liczący 2000 lat naparstek, prawdopodobnie najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie.

Zabytki i atrakcje Sobkowa

  • Zamek Rycerski w Sobkowie jest miejscem, które co roku przyciąga tysiące turystów z różnych zakątków świata. Znajduje się on w sercu Gór Świętokrzyskich.  Historia zamku sięga XII wieku, kiedy to został wzniesiony przez ród Sobków. Zamek, a właściwie dwór obronny (fortalicja) położony nad brzegiem Nidy w Sobkowie wzniesiony został w latach 1560-1570 na polecenie Stanisława Sobka z Sulejowa, który był kasztelanem bieleckim, starostą małopolskim oraz podskarbim wielkim koronnym. Aktualny stan Zamku Rycerskiego w Sobkowie jest imponujący. Pomimo upływu czasu i zniszczeń, które dotknęły budowlę, zachowało się wiele charakterystycznych elementów architektonicznych.
  • Kościół parafialny pw. św. Stanisława, wzniesiony na początku lat 60. XVI wieku przez Stanisława Sobka z Sułowa jako zbór kalwiński. W latach 1561–1566 funkcję kaznodziei pełnił tu Jan Pokrzywnica. Ok. 1570 syn fundatora, Stanisław Sobek, przekazał świątynię kościołowi katolickiemu. Budowla wzniesiona została na planie krzyża.

źródło: Wikipedia, Fotopolska.eu. , swietokrzyskie pro

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny
Starachowice Radio ESKA Google News
Autor: