Nowa atrakcja województwa świętokrzyskiego. Wieża widokowa w Brodach
Nowa wieża widokowa zlokalizowana jest na wzniesieniu przy północnej części Zalewu Brody, za budynkiem Centrum Turystycznego. Z jej szczytu będzie można podziwiać panoramę zbiornika wodnego, okoliczne lasy i tereny rekreacyjne. Jak informuje Wójt Gminy Brody, Ernest Kumek, z wieży będzie można "fajnie pooglądać całe malownicze otoczenie naszej gminy"
Zalew Brody atrakcją północy województwa
Zalew Brody jest już cenionym miejscem rekreacyjnym, oferującym spacery, wycieczki rowerowe, kąpiele słoneczne i sporty wodne. Zbiornik jest też rajem dla wędkarzy chętnie korzystających z istniejącej infrastruktury, również dla camperów. Nowa wieża widokowa, wyposażona w oświetlenie i monitoring, dodatkowo wzbogaci ofertę turystyczną, umożliwiając obcowanie z przyrodą i podziwianie okolicy z nowej perspektywy
Wieża widokowa nad Zalewem w Brodach. Kiedy otwarcie?
To będzie najwyższy punkt nad zalewem i myślę, że będzie można fajnie pooglądać całe malownicze otoczenie naszej gminy - powiedział nam Ernest Kumek Wójt Gminy Brody. Dzięki Państwa głosom w sondzie internetowej, deski na obiekcie będą pomalowane na kolor palisander. Oprócz wieży, nad zalewem powstanie pomost w kształcie litery T, który podniesie atrakcyjność naszej gminy i przyciągnie jeszcze więcej osób chcących się delektować urokami naszego zalewu - dodaje wójt. Wieża powinna zostać otwarta na początku maja.
Nowe atrakcje turystyczne w Gminie Brody
Projekt obejmuje nie tylko budowę wieży, ale także budowę pomostu w kształcie litery T o powierzchni 96 m. kw., zlokalizowanego na wodach zalewu od strony Rudy. Powstaje również parking z ponad 200 miejscami postojowymi, w tym 8 dla osób z niepełnosprawnościami. Całość inwestycji ma na celu podniesienie atrakcyjności Centrum Turystycznego i przyciągnięcie większej liczby turystów.
Początkowo istniał ambitny plan, aby wieża widokowa była punktem startowym dla 600-metrowej tyrolki, która miała być najdłuższą w województwie świętokrzyskim i jedną z największych w Polsce. Jednak nowe władze gminy odstąpiły od tego kosztownego projektu. Wójt Kumek wyjaśnił, że koszty jej budowy i utrzymania byłyby bardzo wysokie. Za większy priorytet uznano remont wiaduktu
Zalew w Brodach na zdjęciach
Gmina Brody - historia w pigułce
Malowniczo położona nad rzeką Kamienną wieś Brody Iłżeckie od wczesnego średniowiecza stanowiła ważny punkt na szlakach handlowych, będąc brodem przez rzekę, od którego wywodzi się jej nazwa. Dzięki temu położeniu rozwinęła się tu osada rzemieślników obsługujących podróżnych.
Na historię Brodów wpłynęły również rozległe lasy Puszczy Iłżeckiej i złoża rud żelaza, eksploatowane od XII wieku przez okoliczne opactwa i biskupów krakowskich. Udokumentowana historia przemysłu datuje się od 1624 roku, choć istniały tu kuźnice prawdopodobnie już sto lat wcześniej. W XVIII wieku Brody stały się częścią klucza dóbr przekazanego seminarium duchownemu w Kielcach, które rozwijało hutnictwo.
W końcu XVIII wieku powstał tu półwielki piec i fryszerki, a w XIX wieku, za sprawą Stanisława Staszica, planowano stworzenie "ciągłego zakładu fabryk żelaza". Ostatecznie w Brodach zbudowano pudlingarnię i walcownię, tworząc osiedle robotnicze. Zakład prosperował do katastrofalnej powodzi w 1903 roku, która doszczętnie go zniszczyła.
Dziś o bogatej historii Brodów przypomina m.in. odbudowana tama na Kamiennej z fragmentami zabytkowego przelewu oraz budynek administracyjny dawnych zakładów. W lokalnej tradycji żywe są legendy związane z tym miejscem, jak opowieść o "Cennej ofierze" złożonej podczas epidemii cholery czy o karczmarzu-mordercy z Murowanki. Nazwa pobliskich Krynek wywodzi się z kolei od pogańskiego miejsca kultu.
