To jeden z najsłynniejszych zamków w Polsce. Kręcono tu Wołodyjowskiego

2025-07-18 7:19

Czy wiecie, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich filmów historycznych, "Pan Wołodyjowski" w reżyserii Jerzego Hoffmana, ma swoje korzenie właśnie w malowniczych Chęcinach? Ten majestatyczny zamek w województwie świętokrzyskim to nie tylko perła architektury średniowiecznej, ale także miejsce, które na stałe wpisało się w historię polskiej kinematografii.

Pan Wołodyjowski na Zamku w Chęcinach. Stare zdjęcia z planu filmowego

i

Autor: Zbiory prywatne Henryki Gruszki i Roberta Dudka/ Archiwum prywatne

Zamek Królewski w Chęcinach. Świadek historii

Położony zaledwie 15 kilometrów od Kielc, na Wyżynie Kieleckiej, Zamek Królewski w Chęcinach to ruiny potężnej twierdzy z przełomu XIII i XIV wieku. Jego strategiczne położenie sprawiło, że przez wieki pełnił funkcje obronne, był rezydencją królewską, a nawet więzieniem stanu. Gościł tu m.in. Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, a także królowe, w tym słynna Bona Sforza. Dziś zamek to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Polsce, oferująca zachowane mury obronne, dwie wieże, z których wschodnia służy jako punkt widokowy, a także liczne wydarzenia historyczne.

Filmowe Chęciny. Pan Wołodyjowski i gigantyczna scenografia

Wzgórza chęcińskie, niegdyś pozbawione lasów, zainspirowały Jerzego Hoffmana do realizacji zdjęć do legendarnego filmu "Pan Wołodyjowski" właśnie w tych okolicach. Było to przedsięwzięcie na ogromną skalę logistyczną. Na skalistym grzbiecie Góry Zamkowej, na wschód od prawdziwego Zamku Królewskiego w Chęcinach, zbudowano imponującą makietę zamku z Kamieńca Podolskiego. Była to największa dekoracja plenerowa stworzona na potrzeby ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza. W Chęcinach kręcono kluczowe sceny batalistyczne, w których wzięło udział kilka tysięcy statystów, głównie młodzieży z okolicznych szkół. Nakręcono tu również dramatyczną scenę śmierci pana Michała, granego przez Tadeusza Łomnickiego. Zdjęcia trwały około dwóch lat. Film miał swoją oficjalną premierę 28 marca 1969 roku w Warszawie. Równolegle powstawał również czarno-biały serial telewizyjny „Przygody pana Michała”, wykorzystujący te same plenery i rekwizyty.

Muzealna Izba "Pana Wołodyjowskiego" w Niemczówce

Dla wszystkich fanów kina i historii, Chęciny przygotowały wyjątkową atrakcję – Muzealną Izbę "Pana Wołodyjowskiego", która mieści się w zabytkowej, renesansowej kamienicy „Niemczówka” przy ul. Małogoskiej 7. Pomysł stworzenia tego miejsca narodził się tuż przed obchodami 50-lecia premiery filmu w 2019 roku.W izbie zgromadzono niezwykłe pamiątki, które przeniosą Was w filmowy świat. Zobaczycie tu m.in.

  • Odciski i odlewy dłoni aktorów pierwszoplanowych ról: Magdaleny Zawadzkiej (Basieńka), Jana Nowickiego (Ketling) i Daniela Olbrychskiego (Azja Tuhaj-Bejowicz), które powstały podczas ich wizyty na jubileuszu
  • Zdjęcia z planu filmowego
  • Repliki strojów głównych bohaterów (Basieńki, Pana Wołodyjowskiego, Ketlinga) oraz repliki broni
  • Portrety aktorów z własnoręcznymi autografami
  • Makietę Zamku Królewskiego w Chęcinach z epoki Wazów

Muzealna Izba podzielona jest na trzy części tematyczne: „Dwa zamki w Chęcinach”, „W filmowym kadrze” oraz „Utrwalone wspomnienia”, co pozwala na kompleksową podróż przez historię powstania filmu i jego dziedzictwo. Centrum Informacji Turystycznej w Chęcinach aktywnie prowadziło zbiórkę pamiątek związanych z filmem, co pozwoliło na zgromadzenie wielu unikalnych eksponatów, w tym zdjęć od samych mieszkańców.

Doświadcz magii Chęcin na własne oczy!

Dziś Zamek Królewski w Chęcinach i Niemczówka to obowiązkowe punkty na mapie każdego, kto chce poznać bogatą historię regionu i poczuć atmosferę filmowej opowieści. Możecie również wziąć udział w specjalnych wydarzeniach, takich jak "Noc na Zamku", która odbędzie się m.in. 22 sierpnia 2025 roku. Oferuje ona widowiskowe pokazy ognia, spotkania z Białą Damą, walki rycerskie i nocną iluminację zamku.

Nie przegapcie także "Zwiedzania z Panem Wołodyjowskim po zmroku", które jest częścią Weekendu z Trylogią. Rozpoczyna się w Niemczówce wykładem, kontynuuje zwiedzaniem Muzealnej Izby, a kulminuje spacerem z pochodniami szlakiem filmowym po ulicach Chęcin i wejściem na Zamek Królewski, gdzie czekają dodatkowe atrakcje, w tym pojawienie się ducha Białej Damy.

Przyjedźcie do Chęcin i dajcie się porwać historii oraz filmowej magii!

Quiz. Rozpoznaj miasto województwa świętokrzyskiego po opisie
Pytanie 1 z 20
To świętokrzyskie miasteczko jest najmniejsze w Polsce