Święta Katarzyna

i

Autor: Swietokrzyskie Travel Archiwum ROTWŚ

TURYSTYKA

To jedna z najpiękniejszych wsi w Świętokrzyskiem. Święta Katarzyna

2024-11-05 7:37

Poszukując pomysłów na wycieczki po województwie świętokrzyskim, trafić można na malowniczą wieś, przez wielu uważaną za najpiękniejszą w regionie. To serce Gór Świętokrzyskich, tu rozpoczniesz wędrówkę na najwyższy szczyt i zachwycisz się przyrodą Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mowa o wsi Święta Katarzyna. Czym jeszcze wyróżnia się ta wyjątkowa miejscowość? Zobaczcie.

Spis treści

  1. Najpiękniejsza wieś w woj. świętokrzyskim
  2. Święta Katarzyna
  3. Jak powstała Święta Katarzyna? Legenda
  4. Zdjęcia. Święta Katarzyna
  5. Święta Katarzyna. Atrakcje i ciekawostki
  6. Atrakcja Świętej Katarzyny. Źródełko św. Franciszka
  7. Święta Katarzyna
  8. Święta Katarzyna w liczbach

Najpiękniejsza wieś w woj. świętokrzyskim

Święta Katarzyna to serce Gór Świętokrzyskich. Jedno z centrów turystycznych w naszym Regionie. Tu rozpoczniesz wędrówkę na najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich, zobaczysz pokaz szlifowania krzemienia pasiastego, poznasz świętokrzyskie legendy, zobaczysz autentyczny podpis Stefana Żeromskiego i zachwycisz się przyrodą Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Święta Katarzyna

To wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Bodzentyn. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim. Miejscowość jest siedzibą parafii św. Katarzyny.

Jak powstała Święta Katarzyna? Legenda

Zmęczony wojną i potyczkami z Tatarami, Wacławek – rycerz Władysława Jagiełły zrzekł się przywilejów i wyruszył na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Umocniony wiarą, powrócił w Góry Świętokrzyskie z drogocenną pamiątką – cyprysową figurą św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Dla świętej wybudował niewielką kapliczkę, a sam zamieszkał w eremie. Niedługo potem benedyktyni postawili tu murowany kościół, a ludzie zaczęli nazywać to miejsce Świętą Katarzyną.

Zdjęcia. Święta Katarzyna

Święta Katarzyna. Atrakcje i ciekawostki

  • Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Zobaczysz tu wspaniałe okazy minerałów z całego świata.
  • Galeria Rękodzieła. Nie tylko kupisz tu ceramikę i pamiątki regionalne ale również prace lokalnych artystów.
  • XV-wieczny klasztor klauzurowy Bernardynek. To tu rozpoczęła się historia Świętej Katarzyny i w tych murach spoczęła figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej przywieziona przez Rycerza Wacławka z Ziemi Świętej. Dziś gospodarzą tu siostry w brązowych habitach. 
  • Na białej kapliczce ukrytej między drzewami (znajdziesz ją za parkingiem zlokalizowanym w sąsiedztwie klasztoru) zobaczycie autentyczny podpis Stefana Żeromskiego, który jako dziecko, a później młody mężczyzna wybierał się na piesze wędrówki na Łysicę. Podczas jednego z takich wypadów – 12 sierpnia 1886 roku wyskrobał w ścianie kaplicy cmentarnej swoje imię i nazwisko.

Atrakcja Świętej Katarzyny. Źródełko św. Franciszka

Jedni wiążą jego powstania z historią o dwóch siostrach, które mieszkały w pięknym zamku na szczycie Łysicy, inni mówią, że ma moc magiczną, leczy choroby oczu i spełnia marzenia. Rangę i wyjątkowość tego miejsca podkreśla drewniana kapliczka wykonana w stylu ludowym. Ona także jest poświęcona św. Franciszkowi.

Święta Katarzyna

Warto zaznaczyć, że wieś położona jest na terenie Świętokrzyskiego Parku Krajobrazowego. To idealne miejsce do spacerów, wycieczek rowerowych, wypoczynku wśród drzew.

Święta Katarzyna w liczbach

To wieś leżąca w gminie Bodzentyn. Należy do województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba ludności we wsi Święta Katarzyna to 783 z czego 50,3% mieszkańców stanowią kobiety, a 49,7% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 7,1% mieszkańców gminy.

źródło. Wikipedia, Swietokrzyskie Travel, Polska w Liczbach, Swietokrzyskie Pro

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny
O poszukiwaniach Dzikiej Polski. DROGOWSKAZY
Sytuacja od lat pozostaje niezmienna: Polacy uwielbiają zagraniczne wakacje a krajami które rządzą niepodzielnie wśród letnich kierunków są Grecja i Turcja. Ale czy wakacyjny odpoczynek zawsze musi wiązać się z dwutygodniową wyprawą pod palmę? Okazuje się że warto odpocząć od Mielna, Zakopanego i Mikołajek i odkryć krajoznawcze skarby naszego kraju - również te, które znajdują się w naszej najbliższej okolicy. Choć wydaje się to niemożliwe, to wciąż istnieją tu tereny niemal nietknięte przez cywilizację, gdzie niepodzielnie rządzi Natura. To miejsca w których można obserwować rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt, zachwycać się krajobrazami a przede wszystkim - wziąć głęboki oddech, wyłączyć telefon i odpocząć od świata. W książce "Dzika Polska" znajdziemy kilkadziesiąt tras, które pozwolą nam odkryć magiczne jaskinie, szczyty, torfowiska, rezerwaty a nawet pustynię! O tym co daje w życiu kontakt z naturą, jak przygotować się do odkrywania nieznanej Polski oraz o podróżowaniu z dziećmi, opowiedziała w Drogowskazach autorka książki "Dzika Polska" Magdalena Dziadosz. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy