Skały pod Adamowem: Skarbnica Przyrody i Geologicznych Ciekawostek
Co sprawia, że Skały pod Adamowem są tak wyjątkowe? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, ale każdy kto odwiedzi to miejsce opowie nam o nim inaczej. Jednych urzeka niezwykła harmonia lasu i skał, innych niezliczone kształty jakie przyroda wyrzeźbiła w piaskowcach. Imponujące formacje skalne: Na długości niemal kilometra ciągną się skałki przypominające ambony, progi, stoły, grzyby, płyty i krótkie mury. Najwyższe z nich osiągają od 2 do 5, a nawet do 6 metrów wysokości. Długotrwałe wietrzenie nadało im te niezwykłe kształty.
Geologiczna historia Rezerwatu Skały pod Adamwem
Skały zbudowane są z miękkich piaskowców jurajskich i powstały miliony lat temu. Na ich powierzchni można znaleźć odciśnięte ślady kopalnych drzew. Struktura skałek charakteryzuje się również płaskimi zagłębieniami i wystającymi gzymsami odzwierciedlającymi ławicowy układ piaskowców oraz drobnymi wyrzeźbieniami w postaci głębokich owalnych wgłębień przedzielonych koronkowymi żeberkami. Jaskinie: W rezerwacie odkryto 5 jaskiń, z których najdłuższa mierzy 7,5 metra. Powstały one na skutek przesunięć bloków skalnych. Inne jaskinie mają około 4 metrów długości, a najkrótsza – Schronisko Osobne – zaledwie 2,5 metra
Bogata flora rezerwatu
Skały porastają ciekawe gatunki roślin, takie jak paprotka zwyczajna, zanokcica skalna i rojnik pospolity. Mikroklimat sprzyja również licznym porostom i mchom. Na północ od skał rośnie ponad stuletni bór sosnowo-dębowy z udziałem brzozy, typowy dla lasów Iłżeckich
Ciekawostka z rezerwatu:W rezerwacie rośnie romantyczna para drzew – spleciona sosna i dąb. Według lokalnej legendy, są to zamienieni w drzewa zakochani. Podobno po tragicznej śmierci chłopca, zrozpaczona dziewczyna spotkała wiedźmę, która sprawiła, by byli razem na zawsze jako te właśnie drzewa, które nieustannie się obejmują.
Polecany artykuł:
Bouldering: Skały pod Adamowem są popularne wśród miłośników boulderingu
Bouldering, czyli wspinaczki po skałkach bez użycia lin. Różnorodne kształty i bogato urzeźbiona powierzchnia są idealne do tego sportu. Dla wspinaczy powstał nawet przewodnik z opisem ponad stu tras o różnym stopniu trudności. Uprawianie boulderingu wymaga od wspinacza dużej siły i determinacji do pokonywania trudnych odcinków skalnych. Skały pod Adamowem dobrze nadają się do tego sportu ze względu na ich różnorodne kształty z suchą i bogato urzeźbioną powierzchnią. Dla osób zainteresowanych boulderingiem w tym rezerwacie powstał przewodnik po tych głazach z opisem ponad stu tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. To opracowanie można pobrać ze strony bouldering.pl. Świadectwem popularności tego miejsca wśród wspinaczy są ślady białego proszku – tzw. magnezji, którym naciera się dłonie dla lepszego chwytu.
Jak dotrzeć do rezerwatu Skały pod Adamowem?
Najłatwiej odnajdziemy rezerwat poruszając się czarnym szlakiem, rozpoczynając wejście od asfaltowej drogi tuż za miejscowością Adamów. Niestety po drodze natkniemy się na działalność Lasów Państwowych i dosyć intensywną wycinkę drzew. To sprawia, że w deszczowe dni koleiny aut przewożących ścięte drzewa zamieniają się w błotnistą przeszkodę. Nad rezerwatem przechodzi też linia wysokiego napięcia pod która przedsiębiorstwo PGE również prowadzi regularną wycinkę.
Rezerwat jest doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę, szczególnie dla osób mieszkających w pobliżu Starachowic lub Kielc. Można tu połączyć aktywny wypoczynek z podziwianiem piękna przyrody. Warto pamiętać, że rezerwat nie posiada oficjalnego parkingu ani innych udogodnień, takich jak toalety czy sklepy. Należy więc odpowiednio się przygotować na wizytę, zabierając ze sobą prowiant i napoje.
