W Szkole Podstawowej nr 9 powstała sala historyczna PRL. Frania, proporczyki i Słowo Ludu

i

Autor: Miasto Starachowice W Szkole Podstawowej nr 9 powstała sala historyczna PRL. Frania, proporczyki i Słowo Ludu

edukacja Starachowice

W Szkole Podstawowej nr 9 powstała sala historyczna PRL. Frania, proporczyki i Słowo Ludu

2024-11-18 8:38

PRL czyli Polska Rzeczpospolita Ludowa, historycznie to okres od zakończenia II wojny światowej do 1989 roku. Czasy które wielu, wspomina z nieukrywaną nostalgią i łezką w oku. Za czym tęsknimy, skoro łączyły się z brakiem suwerenności? Najczęściej za przedmiotami, które kojarzą się z młodością: legendarną Franią, prodiżem lub zwykłymi proporczykami

Polska Rzeczpospolita Ludowa lata 1945-1989

Polska w tym okresie była państwem niesuwerennym oraz satelickim pozostającym pod polityczną dominacją ZSRR. Rządy sprawowała komunistyczna Polska Partia Robotnicza, a następnie Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, jako partia hegemoniczna, przy formalnym istnieniu ugrupowań satelickich, tzw. stronnictw sojuszniczych (Zjednoczone Stronnictwo Ludowe, Stronnictwo Demokratyczne).

Żywa lekcja historii w Szkole Podstawowej nr 9

W wielu polskich szkołach w Polsce realizowane są niecodzienne lekcje historii dotyczące życia codziennego w epoce PRL. Choć dla części społeczeństwa te czasy nie są tak odległe to jednak najmłodsi mieszkańcy, uczniowie szkół w żaden sposób nie mogą pamiętać tego okresu w historii naszego kraju. W Starachowicach uczniowie mogą jednak poznawać PRL na co dzień. Tak jest właśnie w Szkole Podstawowej nr 9, gdzie powstała sala historyczna PRL pełna pamiątek z tego okresu.

Eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji mieszkańców Starachowic

Realizacja pomysłu była możliwa dzięki szczególnemu zamiłowaniu do historii dyrektor SP nr 9 Moniki Słowak-Brzezińskiej, a także środkom finansowym z Funduszu Pomocy Ukrainie i szkolnego budżetu. Przestrzeń nowej sali wypełniają więc pralka, prodiż, gazety codzienne, lampa, waga sklepowa czy maszyna do szycia. Eksponaty zostały zakupione na targach staroci, a także dostarczone przez przyjaciół szkoły.

Dziedzictwo kulturowe było mi zawsze bliskie, ponieważ z wykształcenia jestem nauczycielem historii. Brakowało mi w szkole, która ma 70-letnią historię takiego miejsca, w którym można tę historię i dziedzictwo minionych pokoleń pokazać. Zwróciłam się do mieszkańców Starachowic i całej społeczności szkolnej z apelem, o to, że jeśli mają w domu i mogą się tym podzielić, przynosili pamiątki z minionej epoki. Apel spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, mieszkańcy miasta przynosili nam swoje pamiątki - opowiada dyrektor Monika Słowak-Brzezińska.

Nazwa Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) w/g IPN-u

Była oficjalną nazwą niesuwerennego, zależnego od Związku Sowieckiego państwa komunistycznego, formalnie przyjętą 22 lipca 1952 r. Funkcjonowała oficjalnie do 31 grudnia 1989 r. Zarówno w okresie komunizmu, jak i po odzyskaniu niepodległości przyjęło się nazwą PRL określać także okres wcześniejszy, t.j. lata 1944–1952, stąd jako punkt odniesienia do świętowania kolejnych rocznic istnienia PRL komuniści przyjmowali fikcyjną datę stworzenia przez Stalina Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, tj. 22 lipca 1944 r.

Nazwę PRL oficjalnie wprowadzono do „Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”, ogłoszonej 22 lipca 1952 r. po uwzględnieniu wszystkich poprawek naniesionych przez Józefa Stalina.

Quiz Świętokrzyskie. Podajemy trzy hasła, Wy odgadujecie co to za miasto powiatowe

Pytanie 1 z 10
Browar Kultury, Mirosław Baka, metalurgia