Świętokrzyskie to region, który naprawdę ma wiele do zaoferowania! Choć często pomijany, skrywa w sobie prawdziwe perełki turystyczne, które zachwycą każdego – od pasjonatów historii i architektury, przez miłośników przyrody, aż po rodziny szukające wspólnej przygody. Góry Świętokrzyskie, z ich łagodnymi wzniesieniami i bujnymi lasami, tworzą doskonałą scenerię dla niezapomnianych przeżyć.
Przygotuj się na spotkanie z urzekającymi widokami, zabytkami pełnymi tajemnic i wyjątkowymi atrakcjami, które napotkasz na każdym kroku. Mamy dla Was listę atrakcji, które idealnie pasują na wakacyjny plan 2025. To miejsca w Świętokrzyskiem mało znane, jednak skrywają niezwykłe "skarby".
Ponidzie, czyli Polska Toskania
Ponidzie – ta nazwa często nie pojawia się w czołówce turystycznych atrakcji Polski, a szkoda! Ten wyjątkowy region, położony w województwie świętokrzyskim, nad malowniczą środkową i dolną Nidą, od Chęcin po Nowy Korczyn, skrywa w sobie niezliczone skarby przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Nazywane często „Polską Toskanią” ze względu na swoje sielskie krajobrazy, bujną roślinność i pagórkowaty teren, Ponidzie to idealne miejsce na ucieczkę od zgiełku miasta i aktywny, a jednocześnie spokojny wypoczynek. Warto tam zobaczyć Grodzisko Stradów. To największe grodzisko w Polsce, pochodzące z VIII-IX wieku, będące dawnym ośrodkiem plemienia Wiślan. Rozciągają się stąd zapierające dech w piersiach widoki na pofałdowane pola i wąwozy.
Pińczów. Sarmackie Ateny w Świętokrzyskiem
Zostajemy na Ponidziu, bo tam właśnie znajdziecie przepiękne, historyczne miasteczko Pińczów. Pińczów, malowniczo położony na południu województwa świętokrzyskiego, nad brzegiem rzeki Nidy, to miasto o bogatej i barwnej przeszłości, które niegdyś zyskało miano „Sarmackich Aten”. Ta historyczna nazwa świadczy o znaczeniu Pińczowa jako ważnego ośrodka intelektualnego i kulturalnego w XVI wieku, kiedy to był stolicą polskich arian i znanym centrum wydawniczym. Dziś, choć niewielkie, miasto powiatowe zachowało swój unikalny małomiasteczkowy klimat dzięki licznym zabytkom i urokliwym zakątkom. Warto tam zobaczyć m.in. renesansową kaplicę św. Anny, stojącą na wzgórzu z przepięknym widokiem na miasto i dolinę Nidy. Panorama ta zachwycała wielu, w tym pisarza Adolfa Dygasińskiego, który uwiecznił ją w swoich utworach.
Polecany artykuł:
Wieża widokowa nad Zalewem w Brodach. Nowa atrakcja
Planujecie wycieczkę do malowniczej Gminy Brody w województwie świętokrzyskim? Czeka tam na Was wyjątkowa atrakcja! Nad Zalewem Brody powstała nowa wieża widokowa, która oferuje zapierające dech w piersiach widoki na okolicę. Obiekt ma 20 metrów wysokości, a znajdziemy go na wzniesieniu przy północnej części Zalewu Brody. Dzięki swojemu położeniu, pomimo, że nie jest najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce, widok z niej jest imponujący. Można podziwiać panoramę zbiornika wodnego, taczające go lasy i tereny rekreacyjne.
Perły sakralne w powiecie starachowickim. Tarczek, Krynki, Radoszyce
Powiat starachowicki, położony w sercu województwa świętokrzyskiego, to prawdziwa skarbnica zabytków architektury sakralnej. Wśród malowniczych krajobrazów kryją się świątynie, których mury i konstrukcje opowiadają historie sprzed wieków. Jeśli pasjonujesz się historią, sztuką sakralną lub po prostu szukasz unikalnych miejsc do odwiedzenia, perły architektury sakralnej powiatu starachowickiego z pewnością Cię zachwycą. Te kościoły to obowiązkowy punkt na mapie każdego, kto chce poczuć ducha minionych epok. Zajrzyj koniecznie do Krynek, Radoszyc i wioski Tarczek.
Więcej o pozostałych, ciekawych kościołach w powiecie starachowickim znajdziesz w artykule poniżej:
Starachowice. Pierwsze muzeum powstałe w XXI wieku w Polsce
W sercu województwa świętokrzyskiego, w Starachowicach, znajduje się niezwykłe miejsce, które z dawnego kompleksu przemysłowego przekształciło się w fascynującą atrakcję turystyczną – Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach. Powołane do życia 1 stycznia 2001 roku decyzją Rady Powiatu Starachowickiego, jest to pierwsze muzeum powstałe w XXI wieku w Polsce. Łączy w sobie z pozoru odległe światy: przyrody i techniki, dowodząc, że są one ze sobą nierozerwalnie związane. Muzeum mieści się na rozległym, 8-hektarowym obszarze dawnych zakładów wielkopiecowych. To właśnie tutaj Stanisław Staszic w 1815 roku opracował plan "ciągłego zakładu fabryk żelaznych na rzece Kamiennej", a od 1841 roku zaczęły działać trzy wielkie piece opalane węglem drzewnym. W 1897 roku rozpoczęto budowę nowych zakładów z wielkim piecem opalanym koksem, który działał do 19 marca 1968 roku.
Jędrzejów. Miasto nazwano na cześć przybyłego tu z Francji mnicha
Świętokrzyskie jest jednym z najciekawszych regionów w naszym kraju. Znajdziecie tu wiele miejscowości, które zachwycają nie tylko światowej klasy architekturą czy pięknymi krajobrazami, ale również unikatową historią. Jednym z takich miast jest Jędrzejów, oddalony o niespełna 38 kilometrów od Kielc. Jego nazwa według tradycji została nadana na cześć przybyłego z Francji mnicha Jędrzeja, brata Bernarda z Clairvaux. Jędrzejów jest jednym z mniej znanych miast w województwie świętokrzyskim. Miasto Jędrzejów leży w odległości 38 km od Kielc, 78 km od Krakowa i ok. 101 km od Częstochowy. Przez miejscowość płyną dwie niewielkie rzeki – Jasionka i Brzeźnica. Najważniejszym zabytkiem Jędrzejowa jest klasztor o.o. Cystersów.
