Wiatrak typu holenderskiego

i

Autor: Tomasz Nasiadek Fotografia

Ciekawostka

Wiatrak holenderski między Waśniowem a Ostrowcem [WIDEO]

2024-04-19 9:05

Przy głównej drodze między Waśniowem a Ostrowcem spotkać można swoistą atrakcję dla przejeżdżających - wiatrak holenderski. Jest on pięknym elementem ginącego krajobrazu dawnej wsi świętokrzyskiej. W tej chwili Wiatrak podlega pod Muzeum Wsi Kieleckiej. Młyn można obejrzeć tylko od zewnątrz. Zobaczcie nagranie z drona!

Wiatrak holenderski między Waśniowem a Ostrowcem

Kamienny wiatrak typu holenderskiego w Szwarszowicach wybudowany został przez Józefa Kaczmarskiego w latach 1880-1885. Była to najpierw konstrukcja drewniana, lecz na skutek podpaleń właściciel zdecydował się postawić go z kamienia. Wiatrak znajduję się przy głównej drodze między Waśniowem a Ostrowcem i jest swoistą atrakcją dla przejeżdżających. To piękny element ginącego krajobrazu dawnej wsi świętokrzyskiej.

Wiatrak holenderski Szwarszowice

Wiatrak pracował nieprzerwanie w latach 1900-1955. Obecnie „holender” ze Szwarszowic stanowi punkt etnograficzny należący do Muzeum Wsi Kieleckiej. Wewnątrz znajduje się autentyczne wyposażenie: urządzenia transmisyjne i mielące na piętrze i skrzynia mączna z odsiewem cylindrycznym a także młynek do suszenia ziarna. W wiatraku stosowano dwa rodzaje kół młyńskich wykonanych z piaskowca: większe do mąki i kaszy, mniejsze do śruty.

Wiatrak typu holender

Wiatrak holenderski (wiatrak holender, wiatrak wieżyczkowy) – typ wiatraka charakteryzujący się nieruchomym, masywnym korpusem (zwykle murowanym, na planie koła lub wieloboku), na którym umocowana jest obracana na łożysku głowica (czapa), przez którą przechodzi wał z głównym kołem napędowym i ze śmigłami. Pozwalało to łatwiej dostosować śmigła wiatraka do kierunku wiatru.

Źródło: Wikipedia, Ostrowiec Travel, ROT Świętokrzyskie

Quiz Świętokrzyskie. Podajemy trzy hasła, Wy odgadujecie co to za miasto powiatowe

Pytanie 1 z 10
Browar Kultury, Mirosław Baka, metalurgia

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy