Szpital w Starachowicach przestaje być placówką jednoimienną, przeznaczoną wyłącznie do leczenia chorych z koronawirusem. Przypomnijmy, tę funkcję pełnił od 16 marca jako jednostka wielospecjalistyczna, pozwalająca na leczenie pacjentów z COVID-19. Przekształcenie starachowickiej lecznicy oznaczało, że pacjenci z innymi chorobami wymagającymi hospitalizacji, musieli korzystać z pomocy ościennych placówek. Pierwsze zmiany w działaniu szpitala miały miejsce od początku sierpnia, kiedy rozpoczęły działanie poradnie specjalistyczne i oddziały szpitalne.
W tej chwili do placówki przyjmowani są pacjenci ze skierowaniem od lekarza, działa także SOR.
Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, praktycznie wszystkie oddziały przyjmują pacjentów. Wyjątek stanowi oddział rehabilitacji, w którym utworzono strefę buforową - mówi Małgorzata Kałuża rzecznik starachowickiego szpitala.
Jak funkcjonuje Szpitalny Oddział Ratowniczy (SOR)?
W związku z uruchomieniem oddziałów szpitalnych i lecznictwa dla pacjentów niezakażonych, funkcjonuje również SOR - mówi Małgorzata Kałuża. Zgłaszają się do nas pacjenci, których stan zdrowia nagle się pogorszył. Zgłaszają się samodzielnie lub są przywożeni przez zespoły ratownictwa medycznego. W obszarze SOR - u funkcjonuje również punkt przyjęć planowych pacjentów, którzy mają już wyznaczone terminy hospitalizacji na oddziałach szpitalnych. SOR obsługuje ponadto punkt Drive thru - czyli punkt pobierania wymazów dla pacjentów przebywających na kwarantannie jak i tych , którzy oczekują na diagnostykę.
Do szpitala w Starachowicach przyjmowani są również pacjenci, którzy mają skierowanie od lekarza.
Jeżeli zachodzi podejrzenie, że pacjent ma takie objawy, które mogą sugerować koronawirusa, wówczas ten pacjent trafia na tzw. strefę buforową i tam ma pobierane wymazy - mówi rzecznik Kałuża. Po 24 godzinach uzyskuje wynik i jeżeli wynik jest dodatni to jest kwalifikowany do leczenia w części szpitala wyznaczonej jako szpital jednoimienny dla pacjentów zakażonych COVID 19, a jeżeli wynik jest negatywny to pozwala na kontynuowanie leczenia już na specjalistycznym oddziale.
Które oddziały w szpitalu przyjmują już pacjentów ?
Pacjenci przyjmowani są w tej chwili na oddziały: ortopedyczny, okulistyczny, kardiologiczny, wewnętrzny i neurologii.
Od 15 września szpital w Starachowicach przestaje być szpitalem jednoimiennym. Co oznacza to w praktyce?
Zgodnie z decyzją Wojewody Świętokrzyskiego, od 15 września br. do odwołania dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem koronawirusem zabezpieczonych ma być 10 łóżek, w tym 1 łóżko intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Szczegóły dotyczące finansowania leczenia, pracy lekarzy i organizacji szpitala będą omawiane w najbliższych dniach przez dyrekcję lecznicy i urząd wojewódzki - dodaje Małgorzata Kałuża.
Od lipca w starachowickiej placówce działają także poradnie specjalistyczne.
Na wizytę należy umawiać się wyłącznie telefonicznie pod numerem telefonu 459 599 996. Podobnie jest w przypadku porad w przychodni Medyk, w tym przypadku należy dzwonić pod numer 41 273 93 93.