Parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

i

Autor: Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej Skarżysko-Kamienna Parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

Ostra Brama Skarżysko [ZDJĘCIA]

Wilno na wyciągnięcie ręki. Jedyna wierna kopia Ostrej Bramy w Polsce jest w Świętokrzyskiem

2024-06-01 16:57

Kult Matki Bożej Ostrobramskiej najbardziej rozpowszechnił Adam Mickiewicz, zawierając w Inwokacji zdanie: „Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz bramie”. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wierna kopia obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej znajduje się w województwie świętokrzyskim. Obraz możemy zobaczyć w Skarżysku-Kamiennej.

Ostra Brama w Skarżysku-Kamiennej. Wierna kopia z Wilna

Parafia została erygowana 25 stycznia 1986 przez bp. Edwarda Materskiego. Tymczasowa kaplica została wybudowana w 1986 staraniem ks. Stanisława Nowakowskiego i ks. Adama Radzimirskiego. Kościół pw. MB Ostrobramskiej, według projektu arch. Zbigniewa Grządzieli i konstr. Bogdana Cioka z Kielc, fundacji parafian oraz Polonii z USA, Kanady i Anglii, zbudowany został w latach 1988–1995 staraniem ks. Jerzego Karbownika, który obecnie jest proboszczem.

Źródło: wikipedia.org

Gdy w latach 1503-1522 Wilno otoczono murem i dziewięcioma bramami obronnymi, jedną z nich z zawieszoną nad nią obrazem Matki Bożej nazwano Ostrą Bramą. Z pewnością nikt nie przypuszczał, że to miejsce i Obraz Matki Bożej w przyszłości będzie otaczane tak wielka czcią i pobożnością. W 1626 karmelici bosi otworzyli w sąsiedztwie Ostrej Bramy klasztor i zaczęli rozsławiać kult Maryi. Warto wspomnieć, że 2 lipca 1927 r. kard. Aleksander Kakowski z udziałem Prezydenta Ignacego Mościckiego, Prymasa Polski kard Augusta Hlonda, Marszałka Józefa Piłsudskiego biskupów i duchowieństwa dokonał uroczystej koronacji obrazu - czytamy na stronie internetowej ostrobramska.pl

Miłosierdzie mieszka w Wileńskiej Ostrej Bramie od stuleci w Cudownym Wizerunku Matki Bożej. W źródłach historycznych pierwsza wzmianka o Ostrej Bramie pochodzi z 1514 roku. Obecnie Ostra Brama dla większości jest miejscem świętym – sanktuarium Maryjnym. Jednakże kilka stuleci temu była to tylko jedna z dziewięciu bram miasta z basztą obronną i jako jedyna przetrwała do dziś. O funkcjach obronnych tej budowli świadczą strzelnice dobrze widoczne na zewnętrznej elewacji bramy. Główna fasada kaplicy ostrobramskiej pochodzi z późniejszego okresu. Początkowo brama ta nazywana była Miednicką, gdyż znajdowała się na szlaku prowadzącym do Miednik. Nazwa „Ostra” przyjęła się z racji usytuowania jej na południowym krańcu miasta, tworzących ostry klin.

Historia powstania Sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej powstało dzięki pierwszemu Ordynariuszowi Diecezji Radomskiej ks. biskupowi Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi  z pochodzenia. Ksiądz Biskup w dzieciństwie chodził z rodzicami do Ostrej Bramy, modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej. Ukochał Ją  i „zabrał w sercu”,  w swoje dalsze życie. Po II wojnie światowej, wiedząc, że na Litwie  granice są zamknięte, kościoły zamieniane na muzea czy magazyny – bał się, by z Ostrą Bramą nie stało się podobnie. Bardzo  pragnął, by Imię Matki Miłosierdzia było rozsławiane na zachód od Wilna.

Dlatego odpowiadając na prośby Polaków, którzy z przyczyn historycznych opuścili swoje ukochane ziemie, podjął decyzję budowy repliki Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej. Praca rozpoczęła się od pierwszej łopaty 31 maja 1988 roku. W rok później jest już Ostra Brama. 22 października 1989 roku przybywa ks. Henryk kard. Gulbinowicz, także wilnianin, który dokonuje poświęcenia kaplicy i intronizacji obrazu Matki Miłosierdzia. Od tego czasu datujemy istnienie tego świętego miejsca, które było wznoszone „modlitwą, pracą i ofiarą” –  jak stwierdził na rozpoczęcie budowy – Kustosz, Proboszcz  ks. prał.  Jerzy Karbownik.

W 2014 roku kościół został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej

W prezbiterium świątyni umieszczony jest akt nadania tego tytułu.. Bazylika ma szczególne znaczenie w wymiarze duchowym oraz jest symbolem łączności ze Stolicą Apostolską. Świadczy o tym dar z Bram Roku Świętego papieskich bazylik: św. Piotra, św. Jana, Matki Bożej Większej, św. Pawła. W świątyni znajdują się piękne witraże. Nad wejściem głównym duży witraż przedstawia dwa miejsca szczególnej czci Matki Bożej w Ostrej Bramie z Wilna i Jasnej Góry. Sanktuaria te okalają godła Polski począwszy od piastowskiego. W nawach bocznych bazyliki witraże ukazują Polskich Świętych, będących chlubą naszego narodu (np. św. Wojciech, św. Stanisław Biskup Męczennik, św. Kazimierz, św. Jadwiga Królowa, św. Jan Kanty, św. Brat Albert, bł. Karolina Kózkówna, św. Maksymilian Kolbe, bł. Jerzy Matulewicz, św. Stanisław Kostka, bł. Władysław z Gielniowa, św. Jadwiga Śląska, bł. Wincenty Kadłubek i inni). Od nich uczymy się kochać Boga i drugiego człowieka. Uczymy się rozmowy z Bogiem i zawierzania Mu swoich spraw. W górnych oknach świątyni umieszczone są witraże przedstawiające sceny z życia Matki Bożej: Matka Boża Niepokalanie Poczęta, Narodzenie NMP, Uczenie NMP, Oddanie do świątyni, Zwiastowanie NMP, Nawiedzenie św. Elżbiety, Boże Narodzenie, Ucieczka do Egiptu, Odnalezienie w świątyni, Kana Galilejska, Ukoronowanie NMP. Umożliwiają one kontemplowanie życia Maryi, uczenie się od Niej właściwego i odpowiedzialnego postępowania. Jest to zarazem szkoła miłosierdzia i wypełniania woli Bożej. Witraże twórcy Bolesława Szpechta wykonane w pracowni Zbigniewa Gustaba, są darem Polaków z Anglii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Polski.

Źródło: ostrobramska.pl

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messengerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy