Spis treści
- "Cud Polski 2024” Świętokrzyskie. Gdzie można go znaleźć?
- Wiślica Cudem Polski 2024 roku
- Tak wyglądała Wiślica 100 lat temu
- Wiślica. Skąd pochodzi nazwa miejscowości?
- Wiślica w czasach współczesnych. Zdjęcia
"Cud Polski 2024” Świętokrzyskie. Gdzie można go znaleźć?
Wiślica to miasto położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim na Ponidziu. Do najważniejszych atrakcji miasta zaliczamy:
- bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy z 1350, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego, ponoć jako pokuta za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki (tzw. kościół ekspiacyjny). Wnętrze zdobią gotyckie sklepienia: krzyżowo-żebrowe i ostrołukowe, oparte na trzech filarach na środku bazyliki. Jest to najstarszy i największy kościół dwunawowy w Polsce.
- dom Długosza – wikariat z 1460. Ta budowla z cegły, ufundowana przez słynnego kronikarza Jana Długosza, służyła jako mieszkanie dla wikariuszy kolegiaty wiślickiej. We wnętrzach odkryto fragmenty polichromii z XV wieku. Obecnie mieści się w nim plebania i wiślickie muzeum.
- kościół św. Mikołaja – pozostałości romańskiego kościoła datowanego na XI wiek, wraz z kaplicą grobową
Można tu także spacerować klimatycznymi uliczkami i podziwiać piękne kamienice. W 1966 roku z inicjatywy Zespołu Badań nad Polskim Średniowieczem powołano Muzeum Regionalne, które funkcjonuje obecnie jako Muzeum Archeologiczne w Wiślicy Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Instytucja ma na celu opiekę nad całością wiślickiego zespołu zabytkowego obejmującego swoim zakresem ogół miejscowości.
Wiślica Cudem Polski 2024 roku
Przypomnijmy, że plebiscyt pod hasłem „Cuda Polski” to cykliczny konkurs organizowany przez magazyn National Geographic Traveler. W minionym roku o zwycięstwo tradycyjnie walczyły trzy atrakcje turystyczne z każdego województwa. W Świętokrzyskiem w szranki stanęły wtedy: Rynek porcelanowy w Ćmielowie, Sosna krocząca z Wełcza i Wiślica, która ten konkurs wygrała.
Na zdjęciach zawartych w poniższej galerii możecie zobaczyć, jak „Cud Polski 2024” prezentował się około 100 lat temu!
Tak wyglądała Wiślica 100 lat temu
Wiślica. Skąd pochodzi nazwa miejscowości?
Według legendy nazwa osady pochodzi od imienia jej założyciela, księcia Wiślan Wiślimira, który wraz ze swoim otoczeniem miał przyjąć chrzest w 880 roku. Wspomina o tym tak zwana legenda panońska, czyli Żywot św. Metodego. Dokument mówi o przymusowym chrzcie pogańskiego księcia Wiślan. Dla części badaczy wzmianka ta była dowodem, że w IX wieku istniało silne państwo Wiślan ze stolicą w Wiślicy. Współcześnie jednak nie ma już wątpliwości co do stołecznej roli Krakowa w ich państwie.
Około 990 gród został włączony w obręb państwa Piastów. Wiślica stała się w tym czasie obok Krakowa i Sandomierza jednym z najważniejszych ośrodków administracyjnych w Małopolsce.