Przychodzą nawet w dzień, nie reagują na szczekanie psów ani obecność ludzi. Chodzą po okolicznych polach, zakradają się do kurników. Wczoraj straciłam pięć kur - opowiada pani Hania z Kuczowa. Trudno powiedzieć w jaki sposób lis dostał się do mojego kurnika, wygląda na to ze podkopał się pod siatką. Zabrał jedną kurę a pięć zamordował. Lisy przychodzą do kurników jak do jadłodajni - mówi pani Hania. Trudno upilnować inwentarza, musiałabym cały dzień siedzieć na podwórzu.
Dlaczego tak się dzieje, że właśnie teraz lisy rozpoczęły polowanie? O tym opowiedział nam Jacek Major starachowicki przyrodnik.
Nie zawsze za szkody wyrządzone w kurnikach odpowiada lis, może to być łasica, kuna czy tchórz. Jeśli rzeczywiście w obejściu zauważyliśmy lisa, to wszystko wskazuje na to, że to on morduje nasze kury. Trzeba to też zrozumieć, w tej chwili lisy mają młode i muszą je czymś wykarmić - opowiada Jacek Major. Młode lisy rodzą się na przełomie kwietnia i maja. Lis ma jeden miot rocznie, liczba młodych w miocie 3-8.
Jak zatem zabezpieczyć się przed lisem?
Musi być odpowiedniej wysokości ogrodzenie, najlepiej jak pod siatką czy płotem jest podmurówka, wtedy lis się nie podkopie. Lis potrafi wykorzystać każdą możliwość aby dostać się do kurnika, wdrapuje się po gałęziach czy deskach. To jest spryciarz i nie na darmo tak jest nazywany. W starachowickich lasach mamy bardzo dużo lisów - można jest zobaczyć w mojej foto pułapce, zarówno starsze jak i młodziutkie liski.
Lis rudy, lis pospolity – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Występuje na półkuli północnej, w części Azji, w Europie, Ameryce Północnej i północnej Afryce. W XIX wieku został wprowadzony do Australii, gdzie jest obecnie jednym z największych szkodników. Lis rudy poluje głównie na małe gryzonie, lecz żywi się również zającowatymi, kurowatymi, małymi gadami, bezkręgowcami oraz małymi kopytnymi. (WIKIPEDIA)