ORP Odważny

i

Autor: facebook.com/Muzeum Orła Białego w Skarżysku

Ciekawostki

Wystąpił w "Podróżach Pana Kleksa". Możecie go zobaczyć w skarżyskim muzeum

2024-05-18 10:54

ORP "Odważny" to jedyny zachowany na świecie kuter torpedowy o numerze bocznym 458. Można go zobaczyć na placu Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej oraz ... w filmie "Podróże Pana Kleksa". Świetną okazją aby podziwiać eksponat "na żywo" będzie też zbliżająca się Noc Muzeów 2024.

Kuter Torpedowy OPR "Odważny"

Polski kuter torpedowy projektu 664. Był drugim okrętem Marynarki Wojennej noszącym tę nazwę. Jego budowę rozpoczęto w Stoczni Północnej w Gdańsku 7 kwietnia 1972 r. 14 sierpnia 1972 r. ukończoną jednostkę przekazano MW, natomiast 15 września miało miejsce uroczyste podniesienie bandery wojennej. „Odważny” wszedł w skład 2. dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Został skreślony ze spisu floty 31 stycznia 1986 r.

Konstruktorem kutrów 664 był inż. Dionizy Wiśniewski pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej.

Po wycofaniu jednostkę przekazano do Muzeum w Skarżysku-Kamiennej. Okręt przyholowano najpierw do Sandomierza, skąd został przewieziony do Skarżyska. Jest tam obecnie największym obiektem na ekspozycji plenerowej.

Podróże Pana Kleksa i ORP "Odważny"

Zanim "Odważny" trafił do Skarżyska, w końcowym okresie swojej służby wystąpił w filmie „Podróże Pana Kleksa”.

Trylogia o przygodach profesora Ambrożego Kleksa, jego przyjaciół, jak również wrogów, była jak na tamte czasy produkcją nowatorską. Wrażenie robił antagonista Pana Kleksa, czyli Wielki Elektronik. To właśnie wśród jego „gadżetów”, był okręt, którym tak naprawdę był ORP Odważny. Na pokładzie zobaczymy granego przez Zbigniewa Buczkowskiego pułkownika Alojzego Bąbla, czyli przybocznego Wielkiego Elektronika. Na dowód, że okręt z filmu to Odważny, świadczy liczba 458, która widnieje na okręcie do dziś. Nie była to rola wielka, bo góra kilkunastosekundowa, więc raczej mocno epizodyczna, ale… była. Muzeum Orła Białego ma więc kolejny powód do dumy - czytamy na portalu ProSkarżysko.

Noc Muzeów 2024. Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku

W Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej (woj. Świętokrzyskie), na tle bogatej kolekcji artylerii, broni pancernej oraz samolotów znajdziecie kuter torpedowy, który przez niemal 13 lat podnosił na swoim pokładzie polską biało-czerwoną banderę i nosił imię ORP „Odważny”.

Jeśli chcecie go zobaczyć będzie do tego świetna okazja. W placówce muzealnej trwają właśnie przygotowania do Nocy Muzeów 2024. Już w sobotę 18 maja w godz. 17:00 - 22:00 jedną z atrakcji będzie możliwość zwiedzenia ORP Odważny od środka. Polecamy i zapraszamy.

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy