Konkurs Pracodawca Przyjazny Pracownikom - historia
Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, organizowany jest przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. Cel konkursu to promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Kandydatów zgłaszają podstawowe jednostki organizacyjne Solidarności. Certyfikatem można się posługiwać przez okres trzech lat. Dotychczas we wszystkich siedemnastu edycjach konkursu zostało przyznanych 305 certyfikatów 256 firmom wyróżniającym się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dążymy do tego, by istniał realny balans pomiędzy interesami przedsiębiorców, czyli tych, którzy mają inwencję i odwagę, aby stanąć do konkurencyjnej walki na rynku gospodarczym, by produkować, świadczyć usługi, zmagać się, szukać nowych możliwości rozwoju dla swoich firm, a zarazem dawać pracę, a tym, by pracodawca – dzieląc się z pracownikami wypracowanym dobrem w sposób mądry i odpowiedni – zapewniał im odpowiednie warunki pracy, dawał poczucie docenienia wkładu pracy i zaangażowania, ale także mobilizował do tego, by w efekcie jak najlepiej dla firmy pracowali – mówił Prezydent Andrzej Duda

i
Laureaci tegorocznej edycji:
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Kazimierza Kniedziałowskiego w Dobieszynie
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Suchej
- Lhoist Bukowa Sp. z o.o.
- Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A. [Bytom]
- PLP Poland (Belos) S.A. [Bielsko–Biała]
- Odlewnie Polskie S.A. [Starachowice]
- Zarząd Dróg Miasta Krakowa
- Kliniczny Szpital Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rybniku
- Koleje Śląskie Sp. z o.o. [Katowice]
- Grupa Żywiec Sp. z o.o.
Odlewnie Polskie Starachowice. Rys historyczny
- Rok 1899 – powstaje na terenach obecnej Odlewni pierwszy na ziemiach polskich Wielki Piec opalany koksem – wykonywane są pierwsze odlewy.
- Okres międzywojenny – Zakłady Starachowickie stają się częścią Centralnego Okręgu Przemysłowego. W Starachowicach wykonywane są odlewy dla potrzeb fabryki zbrojeniowej (działka przeciwlotnicze).
- Po drugiej wojnie światowej – do roku 1993 odlewnie stanowią część Fabryki Samochodów Ciężarowych – produkcja odlewów motoryzacyjnych.
- W latach 1993-2001 Odlewnie wchodzą w skład Grupy Kapitałowej Exbud – jednej z pierwszych prywatnych spółek giełdowych w Polsce (prywatyzacja odlewni).
- Od roku 1998 akcje Spółki Akcyjnej ODLEWNIE POLSKIE są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – jesteśmy pierwszą odlewnią na GPW w Warszawie.
- W roku 2002 Spółka OP Invest przejmuje pakiet strategiczny akcji Spółki Akcyjnej ODLEWNIE POLSKIE. OP Invest to spółka prywatnych polskich przedsiębiorców zarządzających Spółką Akcyjną ODLEWNIE POLSKIE.
- W latach 2005-2023 kompleksowa modernizacja Odlewni – realizacja inwestycji o łącznych nakładach 218,5 mln złotych.
- Rok 2023 XXX-lecie działalności Spółki
Aktualnie Prezesem Zarządu Odlewni Polskich S.A. jest Leszek Walczyk
