deszcz

i

Autor: pixabay.com

Zalane ulice, powalone drzewa. Nad Ostrowcem przeszła nawałnica. Dziś i jutro również groźnie

2020-06-12 10:42

Niespokojna noc dla strażaków i mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Z 11 na 12 czerwca, po przejściu gwałtownej burzy, której towarzyszył rzęsisty, intensywny deszcz oraz silne podmuchy wiatru, ratownicy mieli ręce pełne roboty. Co robić gdy w naszym zasięgu jest burza? Kilka porad od ostrowieckich strażaków poniżej.

Prognozy pogody na długi czerwcowy weekend nie pozostawiały złudzeń. Synoptycy ostrzegali przed silnymi burzami, mocnymi podmuchami wiatru i opadami gradu. Miniona noc w północnej części województwa świętokrzyskiego, najbardziej dała się we znaki mieszkańcom powiatu ostrowieckiego.

Nad Ostrowcem przeszła nawałnica

i

Autor: PSP Ostrowiec Świętokrzyski Nad Ostrowcem przeszła nawałnica
Nad Ostrowcem przeszła nawałnica

i

Autor: PSP Ostrowiec Świętokrzyski Nad Ostrowcem przeszła nawałnica
zalane ulice

i

Autor: PSP Ostrowiec Świętokrzyski Zalane ulice w Ostrowcu

Ratownicy interweniowali aż 41 razy, a w działaniach udział wzięły 53 samochody ratowniczo-gaśnicze (223 strażaków). Najbardziej poszkodowanymi zostali mieszkańcy Ostrowca, gdzie najczęściej wypompowywaliśmy wodę z zalanych ulic, piwnic, posesji, domów i garaży oraz usuwaliśmy powalone konary drzew, które w wielu miejscach tarasowały chodniki, ulice i drogi utrudniając komunikację. Na terenie gminy Bodzechów interweniowaliśmy 7 razy, na terenie gminy Kunów 2 i 1 raz na terenie gminy Waśniów oraz Ćmielów. Na szczęście nikomu nic nic się nie stało - uspokaja Barbara Majdak z PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Burze, które przeszły nad ziemią świętokrzyską minionej nocy podsumowali również Łowcy Burz ze Storm Chasers Świętokrzyskie.

Najwięcej deszczu spadło w ostrowieckich Częstocicach - 23,6mm oraz w Kobiernikach koło Sandomierza - 21,1mm. Znaczący opad zanotowano także w Sarnówku Małym - 16,7mm, w Starej Słupi - 15,4mm, 14,7mm w Ostrowie oraz 13,4mm w Słupczy. W powiecie ostrowieckim odnotowano lokalne szkody. Strażacy interweniowali min. w Przeuszynie w gminie Ćmielów gdzie wiatr powalił drzewo na drogę.

To nie koniec niebezpiecznej aury. Z lokalnymi burzami z intensywnym deszczem i opadami gradu musimy liczyć się również w piątek i w sobotę. Od niedzieli zmiany w pogodzie. Grzmieć i padać już nie powinno i wyraźnie chłodniej, do 22 stopni.

Burze, intensywne opady deszczu oraz huraganowy wiatr są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą. To zjawiska, które szybko się przemieszczają. Pamiętaj, żywioł zawsze jest niebezpieczny!

  •  Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;
  • Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
  • Zamknij okna i drzwi;
  • W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe;
  • Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu, np. na zakupy;
  • Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw;
  • Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy;
  • Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi;
  • Jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy.
  • Nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Nie szukaj także schronienia pod tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe.
  • Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku;
  • Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij;
  • Odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich.

A co robić gdy burza nas złapie w trakcie jazdy samochodem:

  • Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku;
  • Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli zaskoczy Cię burza, a nie możesz się schronić w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe;
  • Nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Ważne jest też, żeby podczas burzy, poza budynkiem, nie używać telefonu komórkowego.