Spis treści
- Chęciny. Miasto w Świętokrzyskiem
- Historia Chęcin
- Ruiny zamku królewskiego w Chęcinach
- Zamek jak z filmu. Chęciny - zdjęcia "Kadry na Luzie"
- Zamek Królewski w Chęcinach. Rys historyczny
- Zdjęcia archiwalne. Zamek w Chęcinach
- Zamek w Chęcinach. Idealna sceneria dla filmów
- "Pan Wołodyjowski". Ten film kręcono na zamku w Chęcinach
Chęciny. Miasto w Świętokrzyskiem
Chęciny to miasto położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Położone około 15 kilometrów od Kielc, na Wyżynie Kieleckiej, historycznie w Małopolsce. Pierwsza wzmianka o wsi Chęciny pochodzi z 1275 roku. Chęciny uzyskały lokację miejską po 1306 roku.
Nazwa notowana od 1275 roku, pierwotnie brzmiała prawdopodobnie Chęcin i oznaczała sam zamek albo samą wieś. Od XIV wieku przybrała formę liczby mnogiej, kiedy zaczęła oznaczać kilka obiektów (zamek, wieś, miasto). Nazwa Chęcin prawdopodobnie pochodzi od niezaświadczonej źródłowo nazwy osobowej *Chęta (Chęcin – własność Chęty) – którego etymologię można wiązać ze słowem chęć.
Historia Chęcin
Pierwsze wzmianki o Chęcinach pochodzą z 1275 roku. Miasto otrzymało prawa miejskie w pierwszej połowie XIV wieku. W 1306 roku właścicielem Chęcin oraz 11 wsi został biskup Jan Muskata, który jednak po zdradzie króla Władysława Łokietka prawo własności utracił. W 1331 roku szykujący się do wojny z Krzyżakami Władysław Łokietek zwołał na zamku w Chęcinach zjazd ziem małopolskich i wielkopolskich. Na sejmie tym wielkorządcą w Wielkopolsce ogłoszono królewicza Kazimierza.
Ruiny zamku królewskiego w Chęcinach
Ruiny zamku królewskiego z drugiej połowy XIII wieku. Budowę fortecy rozpoczęto prawdopodobnie około 1295–1300 roku. Wówczas została zbudowana górna część Zamku, składająca się z dwóch cylindrycznych baszt obronnych i dziedzińca. Ta część Zamku została zbudowana jako część mieszkalna. Zamek posiadał swoją własną kaplicę, ulokowaną przy baszcie wschodniej. Skarbiec zamkowy był przechowywany w pomieszczeniu położonym nad kaplicą.
Zamek jak z filmu. Chęciny - zdjęcia "Kadry na Luzie"
Zamek Królewski w Chęcinach. Rys historyczny
Nie ma wyraźnych danych źródłowych na temat powstania chęcińskiego zamku. Na bazie istniejących dokumentów można domniemywać, że budowę warowni rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Jest pewne, że zamek istniał w 1306, kiedy to Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie.
Zdjęcia archiwalne. Zamek w Chęcinach
Zamek w Chęcinach. Idealna sceneria dla filmów
W Chęcinach, na uwagę zasługują przede wszystkim majestatyczny Zamek Królewski, który może stanowić zarówno scenerię dla filmów kostiumowych, jak i tych związanych z historią Polski, urokliwe chęcińskie uliczki, czy obiekty sakralne i zabytkowe –XVII-wieczna synagoga i kamienica „Niemczówka”. Autentyczne budynki i elementy dawnej architektury tworzą unikatową przestrzeń, pozwalającą przenieść się w czasie i zanurzyć w wybranej epoce - czytamy na stronie internetowej Miasta i Gminy www.checiny.pl.
"Pan Wołodyjowski". Ten film kręcono na zamku w Chęcinach
Najsłynniejszym filmem kręconym w Chęcinach jest "Pan Wołodyjowski", w którym zagrała cała plejada słynnych polskich aktorów lat 60. i 70. minionego stulecia, między innymi Magdalena Zawadzka, Barbara Brylska, Tadeusz Łomnicki, Daniel Olbrychski, Władysław Hańcza, Jan Nowicki czy Marek Perepeczko.
źródło.Wikipedia