Rudy, rudy, rudy RYDZ! Mleczaje jodłowe w świętokrzyskich lasach
Duża część rodziny do której należy mleczaj jodłowy to smaczne grzyby jadalne, który są jednymi z najbardziej pożądanych darów lasu. Mleczaje ceni się przede wszystkim ze względu na niepowtarzalny smak i wyjątkowy, niemal owocowy zapach.
Takiego listopada to jeszcze nie grali - pisze na swoim Facebooku, grzybiarz ze Starachowic, Konrad Rączka. Rydzowy ogień w starachowickich lasach. Zobaczcie zdjęcia!
Mleczaj Jodłowy - jak wygląda? Jak go rozpoznać?
- Mleczaje rośną w Polsce od sierpnia do listopada w lasach i młodnikach iglastych, na piaszczystych glebach.
- Kapelusz najczęściej, o średnicy 4-10 cm, początkowo jest płaski, wypukły, z czasem staje się wklęśnięty, lejkowaty. Zwykle przybiera kolor pomarańczowy, łososiowy lub czerwonawy.
- Blaszki mleczaja zwykle są ciemnopomarańczowe, gęste i wychodzą nieco na niski (3-5 cm) trzon, który jest jaśniejszy od kapelusza, z charakterystycznymi płytkimi pomarańczowymi jamkami.
- Cechą rozpoznawczą jest to, że po uszkodzeniu wydziela pomarańczowe mleczko (stąd nazwa mleczaj), które przypomina sok z marchewki i po kontakcie z powietrzem zielenieje.
Jest jednak jeden podstępny gatunek MLECZAJA - mleczaj wełnianka, który również często występuje w naszych lasach. Jest trujący. Najczęściej spotkamy go pod brzozami, a od pozostałych mleczajów odróżnia go brak charakterystycznej pomarańczowej wydzieliny po przekrojeniu i jasny przekrój korzenia. Jeżeli natomiast mamy wątpliwości najlepiej zapytać certyfikowanego klasyfikatora grzybów w sanepidzie.
Jak przyrządzić mleczaje?
Najprostsze i najlepsze danie to rydze smażone na maśle. Wystarczy tylko odrobina soli, cebulka i gotowe.
Życzymy udanych zbiorów i smacznego!
Polecany artykuł:
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy