Zimowe grzybobranie

i

Autor: facebook.com/ Leśne wojaże

ZIMA GRZYBY

Zimowe grzybobranie? Te jadalne gatunki wciąż spotkasz w świętokrzyskich lasach

2024-11-27 8:56

Kto powiedział, że sezon grzybowy dobiegł już końca? Otóż nie! Jak się okazuje w świętokrzyskich lasach wciąż można spotkać jadalne grzyby. Nazywane są "zimową trójcą" a ich walory smakowe zadowolą najbardziej wybredne podniebienia. Czy wiecie o jakich grzybach mowa? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Zimowe grzybobranie. Jakie gatunki można spotkać w lesie?
  2. Zimowa trójca. Jadalne grzyby, które spotkacie w świętokrzyskich lasach
  3. Grzyby, które spotkasz zimą w lesie. Zdjęcia
  4. Płomiennica zimowa
  5. Uszak Bzowy
  6. Boczniak ostrygowaty
  7. Jakie grzyby zbieramy zimą?
  8. Świętokrzyskie. Gdzie na grzyby zimową porą?

Zimowe grzybobranie. Jakie gatunki można spotkać w lesie?

Zima i śnieg to nie jest przeszkoda, aby wybrać się na spacer do lasu i znaleźć zimowe jadalne gatunki grzybów. Nawet gdy macie biało dookoła możecie mieć świeże, jadalne grzyby. " Zimowa trójca" , to jadalne grzyby, zbierane zimą. Świeże, pyszne i zdrowe. Jakie grzyby się do niej zaliczają? Gdzie można je zbierać w Świętokrzyskiem?

Zimowa trójca. Jadalne grzyby, które spotkacie w świętokrzyskich lasach

Do "zimowej trójcy" zaliczamy: płomiennicę zimową, uszak bzowy i boczniak ostrygowaty. Gdzie ich szukać i jak wyglądają? Podpowiadamy!

Grzyby, które spotkasz zimą w lesie. Zdjęcia

Płomiennica zimowa

Jej piękny kapelusz i pomarańczowy kolor oraz aksamitny ciemny trzon to znak szczególny - opowiada autorka prowadząca fanpage "Leśne wojaże". Na pewno łatwo ją wypatrzycie w szarości konarów drzew liściastych, szczególnie na terenach podmokłych przy rzekach. Jemy wyłącznie kapelusze, gdyż trzon jest łykowaty. Super grzybek wykorzystywany między innymi do sosów, czy zwyczajowo do jajecznicy.

Uszak Bzowy

To polski grzybek mun. Szukajcie go szczególnie na krzakach i drzewach dzikiego czarnego bzu - podpowiada grzybiarka z "Leśnych Wojaży". Świetnie nadaje się do dań w stylu chińskim. Kiedyś ktoś się mnie zapytał czemu większość grzybiarzy tylko zimą zbiera uszaki, odpowiedź jest jasna, gdy pod nogami mamy borowiki i podgrzybki, kto by po drzewach "latał".

Boczniak ostrygowaty

Tego jegomościa na pewno znacie też ze sklepów - czytamy na fanpage "Leśne wojaże". Często dostępny obok pieczarki w sprzedaży. Jednak ten z "wolności" z tzw. "wolnego wybiegu" jest o wiele smaczniejszy i bardziej aromatyczny. Cóż z niego można wyczarować? Przepyszne w smaku flaczki bądź kotlety ala schabowe. Wszystkich tych grzybów szukajcie w zaroślach, terenach podmokłych, lekko bagiennych. Przy rzekach, jeziorach.

Jakie grzyby zbieramy zimą?

Świętokrzyskie lasy w tym roku obrodziły grzybami i choć sezon zbliża się ku końcowi wytrawni grzybiarze nie mówią Stop! I okazuje się, że nawet pod śniegiem spotkać można wciąż borowiki, rydze, opieńki miodowe czy kolczaki obłączaste. Zbiorami z okolic Starachowic pochwalił się Bartłomiej Mróz na fanpage Świętokrzyscy Grzybiarze.

Grzyby zimowe

i

Autor: Bartłomiej Mróz

To z dziś (24.11) Z Lubianki (Starachowice) poszedłem w stronę Polany Langiewicza i odbiłem na Ostre górki i z powrotem. Najwięcej pieprzników trąbkowych i kolczaków obłączastych, u mnie się mówi na to sarenki. Poza tym trochę gąsek fioletek, parę podgrzybków, opieńki, trafił się bagniak i kozak czerwony. Fajnie się zbiera grzyby spod śniegu, jakby się je wyjmowało z zamrażarki - napisał pan Bartłomiej na fanpage Świętokrzyscy grzybiarze.

Świętokrzyskie. Gdzie na grzyby zimową porą?

Odpowiedzi na to pytanie szukamy jak zawsze wśród najlepszych grzybiarzy w regionie świętokrzyskim. Takich można spotkać na fanpage "Świętokrzyscy grzybiarze". Pojawiają się tam zdjęcia ze spacerów po lesie i koszyków wciąż pełnych grzybów. Jakie lokalizacje są wymieniane przez znawców tematu?

  • Lasy starachowickie, okolice zalewu Lubianka
  • Wąchock, Polana Langiewicz
  • okolice Zagnańska
  • Zalesie obok Kielc
  • Jasiów
  • Włoszczowa
  • okolice Szydłowca

Quzi tylko dla wyśmienitych grzybiarzy. 14 punktów to mistrzostwo!

Pytanie 1 z 14
Mleczaj rydz. Po jego przełamaniu wydziela się mleczko. Jakiego koloru?
Mleczaj rydz