Spis treści
- Święta Katarzyna
- Źródełko Świętego Franciszka
- Jak tam dotrzeć?
- Zdjęcia cudownego źródła
- Jak powstało źródełko św. Franciszka? Legenda
Święta Katarzyna
Święta Katarzyna to turystyczna miejscowość u stóp Łysicy, położona przy trasie Kielce – Bodzentyn na skraju Puszczy Jodłowej. Według legendy założył ją rycerz Wacławek, osiadły tu ok. 1399 r. jako pustelnik i wybudował tu drewniany kościół pw. św. Katarzyny. Na jego miejscu biskup krakowski Jan Rzeszowski ufundował w latach 1471–78 klasztor Bernardynów (od 1815 r. – bernardynek przybyłych z Drzewicy).Na początku XX w. Święta Katarzyna została turystycznie odkryta przez Aleksandra Janowskiego, założyciela PTK, który to w 1910 r. uruchomił pierwsze schronisko w Górach Świętokrzyskich w Świętej Katarzynie w domu rolnika Janickiego.
Źródełko Świętego Franciszka
W Świętej Katarzynie znajduje się Źródło Św. Franciszka. Według legendy posiada ono wartości lecznicze (leczy choroby oczu).
Jak tam dotrzeć?
Gdy swoją wędrówkę na Łysicę rozpoczniesz w Świętej Katarzynie, już po krótkim czasie, wśród jodłowo-bukowego lasu, znajdziesz leśną polanę z ławeczkami po obu stronach. Na samym środku polany znajduje się źródełko świętego Franciszka, z którego woda, dla wygody turystów, ujęta została w sztuczne ujście przykryte drewnianym daszkiem. Jeśli wierzyć lokalnym opowieściom, woda stąd nie tylko nadaje się do picia, lecz również ma właściwości lecznicze, szczególnie w przypadku chorób oczu.
Powyżej źródełka stoi XIX-wieczna drewniana kapliczka (w miejscu kaplicy murowanej z XVII w.).
Zdjęcia cudownego źródła
Jak powstało źródełko św. Franciszka? Legenda
Legenda głosi, że dawniej na szczycie Łysicy stał zamek, w którym mieszkały dwie siostry. W ich spokojnym życiu wiele zmieniło przybycie rycerza. Walka o serce młodzieńca doprowadziła do tragedii - zamek legł w ruinie, grzebiąc mężczyznę i jedną z sióstr. Druga, widząc, do czego doprowadziły siostrzane spory, siadła na kamiennych blokach i rzewnie zapłakała. Łez było tak dużo, że do dziś zasilają źródełko.
Ruiny zamku to natomiast nic innego jak gołoborze, które znajdziesz na szczycie Łysicy.
źródło. świętokrzyskie szlaki PTTK, facebook.com/swietokrzyskiepro