w piec

i

Autor: facebook.com/Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

53 lata temu wygaszono Wielki Piec. Zobaczcie pracę starachowickiej huty [AUDIO, WIDEO]

2021-03-19 8:56

19 marca 1968 roku dokonano ostatniego spustu surówki i starachowicki Wieli Piec został ostatecznie wygaszony. Wznowił swoją "działalność" w roku 2001 i teraz wytapiamy w nim kulturę - czytamy na fanpage Muzeum. Na fotografii autorstwa Mieczysława Kowalskiego uwieczniono tamten dzień i całą załogę ostatniej szychty. Zobaczcie film o Wielkim Piecu ze starych zanimowanych fotografii!

Starachowicki zakład Wielkopiecowy powstał i został uroczyście poświęcony 9 listopada 1899 roku. W ten sposób otwierał się kolejny rozdział w historii miejscowej huty. Niebawem w Starachowicach powstanie nowoczesna odlewnia, a z Nietuliska przeniesiona zostanie siedziba dyrekcji całych Zakładów. To właśnie dzięki posiadaniu nowoczesnej huty władze odrodzonej Rzeczpospolitej zdecydowały już w 1920 roku o budowie zakładów zbrojeniowych właśnie w Starachowicach. Zakład pracował do marca 1968 roku, dzisiaj jest jedynym w Europie w całości zachowanym XIX wiecznym "ciągiem technologicznym" i najważniejszą ekspozycją w naszym Muzeum - czytamy na fanpage Muzeum.

wpiec

i

Autor: facebook.com/Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

O początkach Zakładu Wielkopiecowego w Starachowicach i o jego wygaszeniu opowiada dyrektor Muzeum Przyrody i techniki Paweł Kołodziejski.

O powstaniu Zakładu Wielkopiecowego w Starachowicach opowiada dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski

W 2020 roku powstał film "Z duchem Techniki. Cyfrowa kronika huty w Starachowicach". Film powstał w oparciu o archiwalne fotografie będące w zbiorach Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Zobaczcie film o Wielkim Piecu ze starych zanimowanych fotografii.

Poniżej prezentujemy pocztówkę czarno-białą przedstawiającą widok na Zakłady Starachowickie od strony północnej z początku XX wieku. W głębi po lewej zakład wielkopiecowy uruchomiony w 1899 roku, zlokalizowany wzdłuż linii kolejowej i koryta rzeki Kamiennej, po prawej nieliczne zabudowania. W dolnej części fotografii torowisko kolei wąskotorowej, którą dowożono rudę żelaza z lokalnych kopalń - piszą na swoim fanpage muzealnicy.

w piec

i

Autor: facebook.com/Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Modele Starów z FSC w nowej odsłonie