Stowarzyszenie Historyczne GROT Starachowice

i

Autor: fb Stowarzyszenie Historyczne Grot Starachowice

Chcą zakupić armatę! Zbierają fundusze (AUDIO)

2020-02-26 10:23

Mowa o działającym od ponad roku w Starachowicach Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej Grot Oddział Powstańczy 1863, które chce zakupić armatę czarnoprochową.

Głównym celem stowarzyszenia jest przypominanie wydarzeń z okresu powstania styczniowego, szczególnie tych, które rozgrywały się na terenie województwa świętokrzyskiego.Teraz członkowie stowarzyszenia marzą o jednym... własnej armacie.

" Grupa posługuje się bronią czarnoprochową, a teraz chciałaby zakupić armatę na ten sam rodzaj prochu - mówi szef oddziału Mariusz Chmiel. Ma to być replika trzycalowego działa XIX-wiecznego. Wykonuje je pracownia w Kielcach. Zgodnie z prawem, na broń czarnoprochową rozdzielnego ładowania, wyprodukowaną przed 1885 rokiem nie trzeba mieć pozwolenia, dlatego jest popularna wśród grup rekonstrukcyjnych odwołujących się do historii XIX wieku".

Mariusz Chmiel

 Rekonstruktorzy zbierają pieniądze, za pośrednictwem internetu i podczas pikników.

Stowarzyszenie Grot było jednym z głównych organizatorów uroczystości patriotycznych w Starachowicach podczas, których upamiętniono powstańców styczniowych w naszym mieście.