Dwie stacje kontroli ze Starachowic sprawdzą za darmo Wasze światła. Akcja w sobotę

2020-11-19 20:01 BM
Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo
Autor: pixabay/zdjęcie ilustracyjne Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo"

Przed nami ostatnia w tym roku szansa na bezpłatną weryfikację oświetlenia pojazdów w ramach ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Ogólnopolski „dzień otwarty” na blisko 1200 stacjach diagnostycznych, na których kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia pojazdów, odbędzie się w najbliższą sobotę – 21 listopada.

W okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest bardzo krótki i dłużej podróżujemy po zapadnięciu zmroku, znaczenie jakości i stanu świateł samochodowych staje się kluczowe. W skrajnych warunkach gwarantowany zasięg oświetlenia drogi światłami mijania może wynosić zaledwie 20 metrów. Wówczas bezpieczna prędkość pojazdu to tylko 40-50 km/h! Jest to oczywiście indywidualna cecha każdego samochodu, ale niekoniecznie najdroższe modele mają najlepsze światła.

Nie zapominajmy, że dobry zasięg gwarantują tylko światła drogowe. Dlatego na pustej drodze pozamiejskiej trzeba ich używać. Gdy włączasz światła mijania zawsze dostosuj prędkość do indywidualnego zasięgu widoczności, radzi dr inż. Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Zwykle w nowych, fabrycznych światłach zasięg jest większy i wynosi od 60 do ponad 100 metrów, ale tylko przy spełnieniu dwóch dodatkowych warunków. Pierwszy to precyzyjne ustawienie świateł, wykonane z dużą starannością na wypoziomowanym stanowisku pomiarowym i z wykorzystaniem certyfikowanego przyrządu. Drugi warunek to poprawnie ustawiony ręczny korektor świateł.

Ustawienie tego korektora to obowiązek kierowcy. Niewłaściwie wyregulowany skutkuje nie tylko niewystarczającym oświetleniem drogi, ale także oślepianiem innych kierowców, przypomina dr Targosiński.

Badania ITS wskazują także, że ok. 30 proc. pojazdów osobowych ma zaledwie akceptowalnie ustawione światła, a tylko kilka procent całkowicie precyzyjnie. Problemy ze światłami potwierdzają statystyki wypadków. Wynika z nich, że na nieoświetlonej drodze poza terenem zabudowanym ryzyko śmiertelnego wypadku z pieszym w nocy jest aż 12 razy większe niż za dnia.

Dlatego w najbliższą sobotę tj. 21 listopada, po raz ostatni w tegorocznej edycji ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, zainicjowanej przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Instytut Transportu Samochodowego, zapraszamy na bezpłatną kontrolę świateł pojazdów na stacjach diagnostycznych.

W Starachowicach na darmowe sprawdzenie świateł zapraszają dwie STACJE DIAGNOSTYCZNE

  • SERWIS-AUTO s.c. ul. Myśliwska 1, 27-200 Starachowice 412 714 922 godziny: 8:00-14:00

  • P.W. "MAT" ul. Zgodna 4b, 27-200 Starachowice 412 773 555 godziny 8:00-13:00

Szczegóły dotyczące kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” oraz lista blisko 1200 stacji biorących w niej udział znajdują się m.in. na stronach: www.policja.pl oraz www.its.waw.pl.

PILNE! Rząd sprawdza nasz MAJĄTEK, DOCHODY i EMERYTURĘ. Ostatnie dni! Nie powiesz? Grozi kara!