Miecz odnaleziony w starachowickich lasach został odrestaurowany

i

Autor: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Miecz odnaleziony w starachowickich lasach został odrestaurowany

Grupa Ochrony Zabytków FORT

Miecz odnaleziony w starachowickich lasach został odrestaurowany

2024-02-29 10:27

Na początku kwietnia ubiegłego roku informowaliśmy o niezwykłym odkryciu Grupy Ochrony zabytków FORT. Detektoryści natknęli się na miecz wczesnośredniowieczny oraz groty sprzed dwóch tysięcy lat. Zabytki zostały przekazane do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach, gdzie poddano je konserwacji. A tak wyglądają po tym zabiegu.

Starachowickie lasy pełne tajemnic

Pod koniec 2023 r. pracom konserwatorskim oddany został niezwykły zabytek – żelazny miecz, odkryty w lasach starachowickich przez Grupę Ochrony Zabytków FORT. Zabytek przekazany został do specjalistycznego opracowania. Po zakończeniu, przewiduje się przekazanie miecza w depozyt Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, które zabezpieczyło już szereg innych zabytków odkrywanych przez Grupę FORT w lasach starachowickich. 

Całkowita długość miecza wynosi ok. 120 cm. Stan zachowania należy ocenić jako bardzo dobry – głowica jest kompletna, jelec bez ubytków, na osi głowni czytelne jest lekko zagłębione zbrocze. Na broni brak zdobień lub innych znaków i napisów. Wyjątkowość zabytku wynika jednak z jego bardzo wczesnej pozycji chronologicznej. Ogólny kształt miecza, jak i sposób wykonania głowicy sugerują, że możemy datować ten egzemplarz na ok. VIII w. - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach.

Grupa FORT działa w oparciu o pozwolenie Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach na prowadzenie poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym zabytków archeologicznych, jak również za zgodą Nadleśnictwa Starachowice.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy