20 maja obchodzimy Dzień Pszczół

i

Autor: pixabay 20 maja obchodzimy Dzień Pszczół

Na koniec dnia pamiętamy o święcie małych robotnic. 20 maja Dzień Pszczół

2020-05-20 19:02

Pszczoły towarzyszą ludziom od wieków, ich rola w zapylaniu kwiatów pozostaje nieoceniona. Miód wykazuje silne działanie farmakologiczne, a spożywany w codziennej diecie posiada odżywczy i wzmacniający wpływ na organizm. 20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół.

Jedna pszczoła bowiem jest niczym, cząstką tak małą, że całkiem pozbawioną znaczenia, natomiast razem z innymi jest wszystkim. Bo razem stanowią pszczelą rodzinę - czytamy na fanpage Muzeum Przyrody i Techniki, które już w 2017 roku organizowało piknik pszczelarski pod hasłem " Boże robotnice. Pszczoły nie do podrobienia, nie do zastąpienia".

20 maja obchodzimy Dzień Pszczół

i

Autor: Wioletta Sobieraj 20 maja obchodzimy Dzień Pszczół

Poranna kawa, dżem porzeczkowy, herbata z cytryną, sok jabłkowy, truskawki, jabłecznik, lody malinowe, a nawet kapuśniak, ogórkowa czy grochówka, to wszystko możesz mieć dzięki pracy pszczół. Wszystkie one 8 sierpnia obchodzą swoje święto w Polsce – Wielki Dzień Pszczół. W 2017 roku ONZ uchwalono dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczoły. To oznacza, że od 2018 roku pszczoły świętują dwukrotnie w ciągu roku.

20 maja obchodzimy Dzień Pszczół

i

Autor: Wioletta Sobieraj 20 maja obchodzimy Dzień Pszczół

Albert Einstein powiedział, że kiedy zginie ostatnia pszczoła, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Jak możemy pomóc pszczołom radzi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Zachęcamy Was do tworzenia kawałka łąki kwietnej lub założenia chwastowiska – dla przyjemności obserwacji przyrody, roślin, owadów i innych zwierząt, które w tym wielowymiarowym świecie znajdują dla siebie miejsce. Podobne łąki ma wielu leśników, nic dziwnego zamiłowanie do przyrody łączy nas wokół tej pożytecznej idei. Zadbajmy też o miododajne drzewa, takie jak lipy różnych gatunków, wierzby, trześnie, robinie, jarząby i klony. Lista roślin przyjaznych pszczołom i innym owadom zapylającym jest długa, niegdyś były to rośliny powszechnie rosnące na miedzach, w lasach czy na rowach, dziś praktycznie już nie występują.

20 maja obchodzimy Dzień Pszczół

i

Autor: Wioletta Sobieraj 20 maja obchodzimy Dzień Pszczół

Warto namówić także mieszkańców miast, aby w swoich ogrodach - bardzo często uprawianych ekologicznie - zakładali siedliska dla pszczołowatych. Dobrym miejscem są także parki czy ogródki przyszkolne. To wszystko możemy zrobić od ręki i praktycznie bez kosztów. Różnorodność roślinna posłuży owadom zapylającym, a dodatkowo zagwarantuje, że pszczoły nas omijać nie będą.