Najdłuższa ulica

i

Autor: facebook.com/ Miasto Kielce Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki Świętokrzyskie

Najdłuższa ulica w Świętokrzyskiem. Gdzie się znajduje?

2024-06-15 9:06

Mamy dla Was kolejną ciekawostkę związaną z regionem świętokrzyskim. Tym razem sprawdzamy, jaka jest najdłuższa ulica w w województwie. Okazuje się, że ma ona ponad 7km i znajduje się w Kielcach. O jakiej ulicy mowa?

Najdłuższa ulica w Świętokrzyskiem. Piotra Ściegiennego w Kielcach

Ulica Piotra Ściegiennego w Kielcach. Ma długość ok. 7,4 km.

Ulica ta zaczyna się na krakowskiej rogatce od skrzyżowania z ulicami: Krakowską, K. Miodowicza i Jana Pawła II jako przedłużenie tej ostatniej. Później krzyżuje się m.in. z ulicami: M. Sołtysiaka „Barabasza”, Spokojną, Al.J. Popiełuszki (DK73) oraz Weterynaryjną. Kończy się wraz z granicami miasta (później biegnie jako ul. Kielecka w gminie Morawica.

Historia ulicy Ściegiennego w Kielcach

Ulica Ściegiennego (wraz z obecnymi ulicami Dużą i Jana Pawła II) była przez wieki główną drogą wylotową z Rynku w kierunku Ponidzia. Na początku XIX wieku założono wówczas poza miastem cmentarz (obecnie Cmentarz Stary). Na początku XX wieku założono na wzniesieniu obok Cmentarza Starego Cmentarz Nowy (obecnie ulica Spokojna).

Od połowy XIX wieku obszar wokół ulicy Ściegiennego miał charakter przemysłowy, co było związane z sąsiedztwem kamieniołomu na Kadzielni. Później zaczęła nabierać charakteru „wielkomiejskiego”

W trakcie wojny władze okupacyjne zmieniły nazwę ulicy na Kasztanową, co było związane z rosnącymi przy niej kasztanowcami. Później jednak ulica powróciła do swojej nazwy sprzed wojny

Początek biegu ulicy Ściegiennego zwany jest rogatką krakowską. Nazwa wzięła się od punktu wyjazdowego z Kielc (czyli rogatki) zarówno w kierunku Chęcin i Krakowa, jak i Pinczowa (obecnie odpowiednio ulice Krakowska i ks. P. Ściegiennego).

Ważne obiekty, które znajdują się przy ulicy Piotra Ściegiennego w Kielcach

  • Wojewódzki Dom Kultury
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna
  • Suzuki Arena (Arena Kielce)
  • I LO im. Stefana Żeromskiego
  • Cmentarz Stary

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Listen on Spreaker.