Brzeziny

i

Autor: brzeziny.org.pl

Ciekawostka

Najdłuższa wieś w Świętokrzyskiem. Brzeziny w powiecie kieleckim

2024-05-14 9:49

Brzeziny to wieś, której początki sięgają średniowiecza jest najdłuższą wsią w woj. świętokrzyskim. Na kamieniu znajdującym się przed budynkiem świetlicy wiejskiej "Przy fontannie" wyryty jest napis o treści "BRZEZINY 7,8 km najdłuższa miejscowość w województwie świętokrzyskim". Zaglądamy to tej ciekawej miejscowości.

Najdłuższa wieś w Świętokrzyskiem. Brzeziny w powiecie kieleckim

Brzeziny – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Morawica. Jest to najdłuższa miejscowość w województwie świętokrzyskim, położona 9 km na południowy wschód od Chęcin.

Brzeziny to wioska, której początki sięgają średniowiecza. Nazwa powstała od lasów brzozowych porastających kiedyś te tereny. Liczne znaleziska archeologiczne w okolicy świadczą o tym, że osadnictwo istniało tu już prawdopodobnie w epoce kamienia łupanego. Odnalezione w Brzezinach w roku 1974 denary rzymskie mogą być dowodem, że przez osadę przebiegał szlak bursztynowy.

Wieś Brzeziny. Najdłuższa w województwie świętokrzyskim

Ciekawostki o Brzezinach

  • Od 1840 do śmierci w 1851 w Brzezinach mieszkał Rudolf Slaski, powstaniec listopadowy, odznaczony w 1831 Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.
  • W marcu 1990 roku ukazał się w Brzezinach pierwszy numer gazetki wiejskiej „Brzezina”, której podtytuł brzmiał: „Niezależne Czasopismo Kieleckiej Wsi”. Jej twórcą i naczelnym (jedynym) redaktorem był Henryk Wojtyś, nauczyciel miejscowej szkoły, społecznik.
  • W 2000 roku radni podjęli uchwałę o nadaniu nazw ulicom w Brzezinach. Obecnie jest ich 46. Nazwy ulic związane są przeważnie z ukształtowaniem terenu, znajdującymi się na nich obiektami czy miejscowościami, do których prowadzą.
  • W 2002 roku oddano do użytku Gminny Stadion Sportowy, który mieści się w Brzezinach. Jego gospodarzem został Klub Sportowy „Moravia”.
  • W 2023 roku Brzeziny liczyły 2 594 mieszkańców.

Informacje pochodzą ze strony brzeziny.org.pl

Na kamieniu znajdującym się przed budynkiem świetlicy wiejskiej "Przy fontannie" wyryty jest napis o treści "BRZEZINY 7,8 km najdłuższa miejscowość w województwie świętokrzyskim"

Brzeziny

i

Autor: brzeziny.org.pl

Zabytki w Brzezinach

  • kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych z 1646 r., przebudowany w XIX w. wraz z kościelnym cmentarzem i „starą” plebanią z I połowy XIX w., wpisane do rejestru zabytków
  • stary” cmentarz parafialny z początku XIX w.
  • zachowało się tu też kilka drewnianych chałup, z których najstarsza pochodzi z 1881 roku
Wikipedia

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Listen on Spreaker.