Nie ma się czego bać, koronawirusa nie ma w powiecie, a groźniejsza jest grypa

i

Autor: pixabay Sztab kryzysowy obradował ws koronawirusa

Nie ma się czego bać, koronawirusa nie ma w powiecie, groźniejsza jest grypa

2020-02-28 12:40

Na terenie powiatu starachowickiego nie stwierdzono ani jednego przypadku koronawirusa. Największym zagrożeniem jest dzisiaj niepotrzebna panika i podsycanie emocji. Szpital jest dobrze przygotowany na ewentualność wystąpienia zagrożeń koronawirusem.

W czwartek 27 lutego w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone ocenie stanu bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia wystąpieniem koronawirusa. Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zapewnia, że szpital jest dobrze przygotowany na ewentualność wystąpienia zagrożeń koronawirusem.

Dziś groźniejsza jest dla nas zwykła grypa. Od początku roku w Polsce zachorowało na nią już ponad 600 tysięcy osób, z czego tylko w lutym zmarło 15. A jak z nią walczyć mówi dyrektor starachowickiego sanepidu Ewa Drożdż

Jak walczyć z grypą -Ewa Dróżdż dyr. starachowickiego sanepidu

I jeszcze krótkie kompendium wiedzy co powinniśmy wiedzieć o koronawirusie:

-Główne objawy zarażenia to: gorączka powyżej 38 C, kaszel, duszność. Po wystąpieniu takich objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Rekomendowane jest korzystanie z własnych środków transportu lub w ostateczności wzywanie karetki. Należy unikać natomiast środków komunikacji publicznej.
-Uruchomiona została całodobowa infolinia - 800-190-590 - o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
-Najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem są: osoby starsze z obniżoną odpornością, które chorują na inne choroby.
-Wirus przenosi się drogą kropelkową. Nie zaleca się jednak noszenia masek medycznych osobom zdrowym. Są one zalecane jedynie osobom chorym, u których wystąpiły objawy, lub osobom opiekującym się osobami z objawami, takimi jak kaszel i gorączka.