Rajd Geo Travel 2023

i

Autor: facebook.com/Agencja Turystyki Geo Travel/travel agency /Hubert Glogauer

łysa góra świętokrzyskie

Niezwykła góra w Świętokrzyskiem. Tu odbywały się najsłynniejsze sabaty czarownic

2024-06-30 9:02

Łysa Góra – to szczyt o wysokości 594 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich, położony we wschodniej części pasma Łysogór w Nowej Słupi. I to właśnie z tym szczytem Gór Świętokrzyskich, zwanym przez miejscowych Łyścem, wiąże się bardzo ciekawa legenda. Mówi ona o tym, że kiedyś, w dawnych czasach spotykały się tam czarownice.

Łysa Góra. Zlot (sabat) czarownic

Legenda głosi, że na Łysej Górze spotykały się czarownice. W ciągu dnia wyglądały jak zwykłe kobiety, nocą przeobrażały się w czarownice. Ich atrybutem była miotła, na której przylatywały na szczyt góry i tam odprawiały swoje tajemne czary. Sabat czarownic kończył się  wraz z pianiem koguta, wczesnym rankiem.

Obecnie tradycja ta wciąż jest żywa. Na pamiątkę dawnych czasów organizowane są m.in. zloty czarownic. Taki organizuje  Agencja Turystyki Geo Travel wraz Regionalną Organizacją Turystyczną woj. świętokrzyskiego. Nosi on nazwę:  "W poszukiwaniu świętokrzyskich czarownic". Na takie spotkanie w Góry Świętokrzyskie przyjeżdża rokrocznie ponad 300 osób z całej Polski. 

Tak było w 2023 roku. Zobaczcie zdjęcia!

Legenda o sabatach czarownic

Do dziś legenda o sabatach czarownic na Łysej Górze jest bardzo żywa. Na straganach w Świętokrzyskiem znajdziecie mnóstwo "zaczarowanych, magicznych symboli". Łysej Góry nie da się opuścić bez symbolicznej "czarownicy na miotle".

Ciekawostki o czarownicach z Łysej Góry

  • Wszystkie wiedźmy spotykały się na Łysej Górze
  • Wiedźmą mogły być stare samotne kobiety i młode mężatki
  • Czarownice potrafiły rzucać uroki
  • Ich "środkiem transportu" była  miotła
Najsłynniejsze w Polsce zloty czarownic. Łysa Góra w Świętokrzyskiem

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

Zapraszamy wszystkich w Góry Świętokrzyskie.

Quiz: Świętokrzyska gwara. Jak dobrze ją znasz?

Pytanie 1 z 14
Co znaczyło słowo BACZYĆ?

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy