Spis treści
- Świętokrzyskie. Bronocice
- Bronocice zasłynęły w świecie. Ślady życia ludzi sprzed 5000 lat
- Waza z Bronocic
- Zdjęcia. Bronocice Waza
- Najstarszy dowód używania pojazdu kołowego na świecie
- Co znajduje się na wazie z Bronocic?
Świętokrzyskie. Bronocice
Bronocice - to wieś w położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim. W wieku XIX opisano Bronocice jako wieś, nad rzeką Nidzicą, w powiecie pińczowskim, gminie Drożejowice, parafii Skalbmierz. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba ludności we wsi Bronocice to 70 z czego 47,1% mieszkańców stanowią kobiety, a 52,9% ludności to mężczyźni.
Bronocice zasłynęły w świecie. Ślady życia ludzi sprzed 5000 lat
Na terenie Bronocic odkryto pozostałości po pradawnej osadzie z okresu kultury pucharów lejkowatych, datowanej na okres 3770–3540 lat p.n.e. Szczególnie ważne okazało się odkrycie wazy z Bronocic, sprzed ponad 5500 lat, z wizerunkiem czterokołowego wozu. Waza została odkryta w 1976.
Waza z Bronocic
Waza z Bronocic to ceramiczna waza z rysunkiem interpretowanym jako najstarszy znany dowód używania pojazdu kołowego. Jej wiek szacuje się za pomocą datowania radiowęglowego na 3635–3370 p.n.e. i zaliczana jest do kultury pucharów lejkowatych. Obecnie przechowywana w Muzeum Archeologicznym w Krakowie (zwiedzającym udostępniona jest jedynie kopia).
Zdjęcia. Bronocice Waza
Najstarszy dowód używania pojazdu kołowego na świecie
Do początku lat 90-tych XX w. za ojczyznę koła uważano Mezopotamię, jednak datowanie szczątków jednej z waz znalezionych w Bronocicach, a później innych odkryć w tej części Europy powoli podważają tę teorię. Otóż owa waza z Bronocic, gliniane naczynie o średnicy 26 centymetrów, ma na sobie ornament, będący najstarszym, jednoznacznym dowodem używania pojazdu kołowego, który do tej pory został odkryty na świecie, a pochodzi sprzed 5,5 tysiąca lat (3550 p.n.e.) i jest o 200-300 lat starsze od podobnych odkryć w Syrii i Mezopotamii! Mimo jednak, że tak niesamowite odkrycie pochodzi z terenu Polski, praktycznie nie jest ono znane w kręgach pozaarcheologicznych - czytamy na stronie Buduj z Głową.
Co znajduje się na wazie z Bronocic?
Ornament przedstawia symbolicznie najważniejsze elementy prehistorycznego środowiska przetworzonego przez człowieka. Najistotniejszą częścią dekoracji jest 5 szczątkowych wizerunków przypominających wóz. Przedstawiają one czterokołowy pojazd z dyszlem dla zwierząt pociągowych. Linie łączące koła prawdopodobnie reprezentują osie. Koło pośrodku być może symbolizuje pojemnik na zbiory.
Wizerunek na wazie jest najstarszym znanym wyobrażeniem pojazdu kołowego na świecie. Dowodzi, że pojazdy kołowe były znane w Europie Środkowej już w IV tysiącleciu p.n.e.
źródło.Wikipedia, Polska w Liczbach, Buduj z Głową, Wirtualne Muzea Małopolski