Wczoraj na terenie Skarżyska-Kamiennej pojawiły się zgłoszenia o próbach oszustw metodą „na policjanta”, odnotowano aż 13 takich przypadków.
Każda sytuacja zaczynała się od odebrania telefonu od nieznajomej osoby, mężczyzny bądź kobiety. We wszystkich przypadkach osoba dzwoniąca podawała się za policjanta przedstawiając się imieniem i nazwiskiem oraz przekazując fikcyjny „numer służbowy”. Wszystko po to, aby uwiarygodnić swój telefon. Rozmówca próbował nakierować osoby na podanie lub potwierdzenie swoich danych osobowych oraz uzyskanie informacji na temat stanu posiadania środków finansowych. Ponadto wzbudzając niepokój, fałszywy policjant informował osobę o podrobieniu jej dokumentów tożsamości i groźby zaciągnięcia pożyczki na jej dane bądź możliwej sytuacji kradzieży pieniędzy z konta - opisuje metody oszustów oficer prasowy skarżyskiej policji.
W każdej z sytuacji seniorzy wykazali się czujnością i rozwagą orientując się, że mogą paść ofiarą oszusta. Rozmowy nie były przez nich kontynuowane, a niekiedy rozłączał się sam fałszywy policjant. Potencjalni pokrzywdzeni niezwłocznie informowali o zaistniałej sytuacji skarżyską policją
Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsadek w kontaktach z nieznajomymi. Odbierając telefon od osób, które zainteresowane są stanem naszego konta i danymi osobowymi musimy pamiętać, że są to oszuści. Nawet jeśli podają się za policjantów i próbują wzbudzić nasze zaufanie.
Świętokrzyska policja apeluje zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.