Spis treści
- Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
- Pałacyk w Oblęgorku odzyskał dawny blask
- Zdjęcia. Tak wygląda pałacyk Sienkiewicza po remoncie
- Jakie prace konserwatorskie wykonano w Oblęgorku?
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Oblęgorek to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Strawczyn, 18 km na północny zachód od Kielc. We wsi znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.
W 1900 r. społeczeństwo polskie ufundowało ze składek majątek w Oblęgorku dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dworek zaprojektował Hugon Kuder, a urządzeniem parku zajął się projektant Franciszek Szanior. Od maja 1902 do sierpnia 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef.
Pałacyk w Oblęgorku odzyskał dawny blask
Najstarsze w Polsce muzeum, poświęcone życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, dar czytelników dla noblisty: Pałacyk w Oblęgorku wypiękniał. Zakończyły się prace remontowe i konserwatorskie w obiekcie, które pozwoliły na przywrócenie mu doskonałego wyglądu, zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych i eksploatacją przez zwiedzających.
Zdjęcia. Tak wygląda pałacyk Sienkiewicza po remoncie
Pałacyk, w którym mieszkał, tworzył, inspirował się Henryk Sienkiewicz, który jest świętokrzyskim skarbem kultury, dzięki pracom konserwatorskim, staraniom i opiece odzyskał dawny wygląd i nowe życie – powiedziała podczas konferencji prasowej marszałek Renata Janik. Jednocześnie udało się zachować jego unikalny charakter i historię tego miejsca. Cieszę się, że wierni czytelnicy prozy Sienkiewicza będą zwiedzać ten obiekt i poznawać dom noblisty, przywrócony do doskonałego stanu.
Jakie prace konserwatorskie wykonano w Oblęgorku?
- kompleksowe malowanie wnętrz muzealnych, zachowujące oryginalną kolorystykę,
- konserwację stolarki okiennej i drzwiowej,
- cyklinowanie podłóg,
- renowację czterech zabytkowych pieców kaflowych,
- konserwację elementów drewnianych, w tym najstarszej części pałacyku – Tarłówki,
- konserwację skorodowanych sterczyn dachowych oraz naprawę fragmentów spękanej elewacji.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku jest ponownie dostępny dla zwiedzających od dziś (27 listopada) 2024 roku.